DOLAR 13,58150.42%
EURO 15,33700.57%
ALTIN 779,100,63
BITCOIN 681679-3,34%
Ankara

HAFİF YAĞMUR

13:00

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

CHP-İYİ Parti arasında derin gerilim! ‘Asıl kavga Yavaş-İmamoğlu arasında olacak’

CHP-İYİ Parti arasında derin gerilim! ‘Asıl kavga Yavaş-İmamoğlu arasında olacak’

Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür, Millet ittifakının ortak aday çıkmazında İYİ Parti'nin "Fatih"i Ekrem İmamoğlu'na karşı "Kılıçdaroğlu'nun son hamlesi" Mansur Yavaş senaryosunu köşesine taşıdı.

ABONE OL
12 Ekim 2021 21:47
CHP-İYİ Parti arasında derin gerilim! ‘Asıl kavga Yavaş-İmamoğlu arasında olacak’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Millet İttifakı’nda adaylık bilmecesi kameralar karşısında ortak bir dille bilinmezliğini korurken diğer taraftan İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in Ekrem İmamoğlu’nu “Fatih” ilan etmesi, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun her fırsatta ortak adaylık için “dostlarına” göz kırpması ve HDP’nin Akşener’i veto etmesiyle ittifakta adeta bir kaos yaşanıyor

.Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür “Arkasında merkez sağın güçlü isimleri var” dediği “Akşener’e karşı Kılıçdaroğlu’nun son hamlesi” Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın adaylık mücadelesindeki rolünü masaya yatırdı.Cumhurbaşkanlığı adaylığı gündemde olan Kılıçdaroğlu kendi kriterlerini sağlıyor mu?

Kılıçdaroğlu teröre yine çanak tuttu! Selam çakmadıkları Türkiye düşmanı kalmadıİşte Övür’ün “İmamoğlu’na karşı Yavaş kartı” başlıklı yazısı;Millet İttifakı’nın “güçlendirilmiş” dedikleri “uydurulmuş parlamenter sistem” tartışmalarını gündemde tutmalarına bakmayın, o sadece bir kaçış yöntemi.

Asıl “büyük kavga” kimin aday olacağında.Kavganın ne kadar büyük olduğunun ilk işaretini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına, kendisini ikinciliğe düşürecek kadar geri adım atan ve cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilen İP Genel Başkanı Meral Akşener verdi.Bunun bir nedeni, Başkan Erdoğan’ın deyimiyle “HDP vetosu” ise bir nedeni de onunla bağlantılı İmamoğlu için kendini “feda” etmesiydi.

Kimse yemedi ve Kılıçdaroğlu da anında cevabını verdi”Her parti kendi adayını gösterebilir.”Bu işin daha başlangıcı… Bir anlamda peşrev aşaması. Görünürde Kılıçdaroğlu ciddi ciddi adaylığa hazırlanıyor, bol keseden vaatlerde bulunuyor ve parti yönetimi de büyük oranda buna destek veriyor.

Doğrusu Kılıçdaroğlu’nun seçim başarısızlıklarıyla dolu siyasi yolculuğunu, cumhurbaşkanı adaylığıyla taçlandırması ve bunu da kazanarak noktalaması müthiş bir final olur. Ancak buna başta Akşener olmak üzere iç ve dış dostlarının onay vermeyeceği söyleniyor. Onların aklı fikri “o makama” göz koyan Ekrem İmamoğlu’nda… O da şimdiden kampanyasını başlatmış, şehir şehir dolaşıyor.

Ne var ki bu iki ismin hesaba katmadığı biri daha var: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş…Millet İttifakı için “sürpriz ortak aday” çıkışı! Zaman zaman adaylıkta adı geçiyor ve birçok araştırmada da önde çıkıyor ama kimse oralı değil. Ne TV tartışmalarında üzerinde duruluyor ne de siyaset kulislerinde. Söz konusu olduğunda da “HDP ona oy vermez” gibi bir gerekçeyle geçiştiriliyor. Oysa önceki gün Ankara CHP çevresinden arayan bir dostumun söyledikleri çarpıcıydı.

Dostum, İstanbul’da bir üniversitenin 7500 kişiyle yaptırdığı bir araştırmadan söz etti. Aralarında İBB Başkanı İmamoğlu’nun eski ilçesi Beylikdüzü’nün de bulunduğu bölgede yapılan araştırmada ezici çoğunlukla Mansur Yavaş adı muhalefetin adayı olarak önde çıkmış.Peki nedir bu işin sırrı, Yavaş neden her araştırmada önde çıkıyor?Doğrusu Yavaş’ı ilk Ankara adaylığından bu yana izleyen biri olarak bu konuda dikkat çeken bir yanı olduğunu düşünmüyorum. Ama bu sokakta onun farklı algılanmadığı anlamına gelmiyor ki her araştırmada Başkan Erdoğan karşısında en güçlü aday o görünüyor. İmamoğlu’nu kara kara düşündürtecek bu durumu bakın CHP’ler nasıl yorumluyor:Yavaş’ın arkasında merkez sağın güçlü isimleri var.İmamoğlu medya, para gücü ve toplama insanlarla hareket ediyor.

Yavaş, cumhurbaşkanlığı adaylığından çok belediye başkanlığına yoğunlaşan bir imaj veriyor.Ankara CHP’deki marjinal taleplere yüz vermiyor, arızalı sol sosyalistlerden uzak duruyor.Yabancı misyon şefleriyle görüşme yaptıklarında Yavaş bunu medyaya pazarlamıyor, İmamoğlu ise şov yapıyorYavaş’a Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili bir soru sorulduğunda “Bana belediyeyi sorun” diyor, İmamoğlu ise Hollywood filmlerini bile konuşuyor.Bu tür yaklaşımlar, Yavaş’ın Kılıçdaroğlu, Akşener ve İmamoğlu’na fark atmasını açıklamaya yeter mi bilemem ama özellikle İmamoğlu’nu korkutacağı çok açık. Çünkü Yavaş, onu “Fatih” ilan eden Akşener’e karşı Kılıçdaroğlu’nun son hamlesi de olabilir.Bu yüzden seçim sath-ı mailine girildiğinde asıl kavgayı Yavaş-İmamoğlu arasında göreceğiz.KAYNAK: SABAH – MAHMUT ÖVÜR

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP