DOLAR 12,49023.08%
EURO 14,12024.02%
ALTIN 712,563,27
BITCOIN 6858632,29%
Ankara
12°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İki fotoğrafa da bakıp öyle alın! Zehri kökünden anlaşılıyor

İki fotoğrafa da bakıp öyle alın! Zehri kökünden anlaşılıyor

Geçtiğimiz yıllarda da karşımıza çıkan ıspanak zehirlenmeleri, yakın zamanda tekrar gündeme geldi. İlk başlarda ıspanak günah keçisi ilan edilse de sonrasında, zehirleyenin ıspanağın kendisi değil, sebzenin içine karışan güzelavrat otu olarak bilinen 'atropa belladonna' olduğu anlaşıldı. Bu otun içinde bulunan atropin maddesi ciddi zehirlenmelere sebep olabiliyor. Peki, bu otu ıspanaktan nasıl ayırt edebiliriz? İşte İki fotoğrafa da bakıp öyle alışverişe çıkın diyen uzmanlardan çok önemli tüyolar...

ABONE OL
22 Ekim 2021 19:43
İki fotoğrafa da bakıp öyle alın! Zehri kökünden anlaşılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüksek besin değerleriyle herkesin mutfağında bulunan sebze, son günlerde meyve – sebze hallerinden de geri çevrilmeye başladı.

Aynı şekilde manavlarda da ıspanak tezgahları boş kaldı. Kışın sevilen sebzesi, endişe uyandıran zehirlenme haberleriyle gündem oldu.

Son günlerde, korkusu gitgide artan insanlar, ıspanak almaktan ve tüketmekten kaçınmaya başladı.

Aynı ıspanak sorunu 2019 yılında da yaşanmış, üreticiler tarafından da büyük bir krize sebep olmuştu. Uzmanlardan da ‘Bu ara ıspanak tüketmeyin’ uyarısı gelince, ıspanak iyiden iyiye merak konusu oldu.

Hem üretici hem de tüketici endişeli. Oldukça sağlıklı bir sebze olarak bildiğimiz ıspanağı tüketirken nelere dikkat etmemiz gerektiğini, uzmanlarımız Gıda Mühendisi Ebru Akdağ ve Gıda Mühendisi Hüseyin Şirin’e sorduk.Güzelavrat otu  İlgili Haber ‘Ispanağı sık sık ısıtarak yemeyin.

‘ BU AYRIMLARA DİKKAT EDİN! ‘DAHA ETLİ VE DAHA PARLAK’

Öncelikle ıspanak ve güzelavrat otu arasındaki farklara bakalım. Gıda Mühendisi Hüseyin Şirin, “Ispanak, güzelavrat otuna göre daha etli ve daha parlak bir yapıya sahiptir.

Yine güzelavrat otunun aksine tek yıllık otsu bir bitkidir” açıklamasında bulundu. “Ispanağın ‘matador’ adı verilen türünde bu farklılık daha da göze çarpıyor” diyen Şirin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Matador ıspanak daha bombeli ve kıvrımlı bir yapıya sahipken, güzelavrat otu daha düz bir yaprak görünüşündedir.

ISPANAK DEĞİL, ATROPİN ZEHİRLİYOR! 

Güzelavrat otunun içerisinde zehirlenmeye sebep olan etken madde atropindir. Yani sorun ıspanakta değil, onunla birlikte gelen bu otun içindeki maddede.

“Güzelavrat otu, aslında ilaç sanayisinde birtakım ağrı kesicilerin içerisinde ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ot olmasına rağmen, zehirli etken maddeden dolayı doktor kontrolünün dışında tüketilmemesi gerekiyor.
Limit sınırların üzerinde kullanımı ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.

İlgili Haber Ispanağın Faydaları Nelerdir?
Ispanak Suyu Neye İyi Gelir?

ISPANAK SEÇERKEN BUNLARA DİKKAT EDİN!

Peki, ıspanak ve güzelavrat otunu nasıl ayırt edebiliriz? Bu otu ıspanaktan ayırt edebilmek için kullanılan yöntemler elbette mevcut. Öncelikle alışverişe çıkmadan her iki bitkinin de nasıl göründüğünden emin olmalısınız.

Gıda Mühendisi Hüseyin Şirin, bu iki görseli de internette aratıp görüntülerini hafızanızda tutarak sebze almaya gitmemizi önerdi.Şirin, “Elbette hızlı ve kontrol edilmeden yapılan bir alışveriş esnasında gözden kaçabiliyor.

Ancak dikkat ederseniz her ikisinin de birbirlerinden farklı olduğunu görebilirsiniz. Ispanak ve güzelavrat otunun yaprakları görünüş ve fiziksel özellik olarak birbirlerinden farklılık gösteriyorlar.

Öncelikli bakılması gereken her ikisinin de yaprakları. Böylelikle ıspanağın içinde gördüğümüz farklı bir otu ayırabiliriz” diye konuştu.

KÖKLERİ BİLE GERÇEĞİ ELE VERİYOR

Diğer bir ayırt etme yöntemini anlatan Şirin, “Ispanak toprağın altından kökleri ile beraber sökülerek bir demet halinde satışa sunuluyor. Güzelavrat otu ise tek yapraklıdır.

Kök içerisinde tek yapraklı bir ot gördüğünüzde ayıklamak gerekir” dedi.Bazı satıcıların daha temiz görünmesi için ıspanağın köklerini kestiğini dile getiren Hüseyin Şirin, tüketiciler eğer ıspanağın fiziksel görünüşü hakkında detaylı bilgiye sahip değillerse, kökleri kesilmiş ıspanakları tüketmelerinin sakıncalı olabileceği uyarısında bulundu.

Tamamen ayıklanmış ve temizlenmiş ıspanak paketleriyle ilgili de tüketicileri dikkatli olmaları konusunda bilgilendiren Şirin, “Hazır temizlenmiş ıspanaklar da eğer güvenilir bir markaya ait değilse doğranmış yapraklarından kontrolünü yapamayacağınız için sorun teşkil edebilir” bilgisini paylaştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP