reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Pakistan Büyükelçisi Qazi: “Türkiye’nin desteği, işgal ve baskı altındaki Keşmirliler için teselli kaynağıdır”
  • Çilingir Haber
  • Politika
  • Pakistan Büyükelçisi Qazi: “Türkiye’nin desteği, işgal ve baskı altındaki Keşmirliler için teselli kaynağıdır”

Pakistan Büyükelçisi Qazi: “Türkiye’nin desteği, işgal ve baskı altındaki Keşmirliler için teselli kaynağıdır”

Pakistan Büyükelçisi Qazi, ‘Keşmiş Dayanışma Günü'ne özel İhlas Haber Ajansı'na açıklamalarda bulundu. Qazi, her yıl 5 Şubat'ta düzenlenen bu özel günün, Hint işgalindeki Cammu ve Keşmir'in baskı altındaki halkına moral olduğunu belirtti.

ABONE OL
5 Şubat 2022 12:37
Pakistan Büyükelçisi Qazi: “Türkiye’nin desteği, işgal ve baskı altındaki Keşmirliler için teselli kaynağıdır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hindistan’a, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını uygulamasını zorlamak çok önemlidir. Dünyanın her tarafındaki uluslardan, sıradan insanlardan oluşan uluslararası topluluk, uluslararası medya, Birleşmiş Milletler mekanizmaları, insan hakları kuruluşları ve sivil toplum, Keşmir’deki insan hakları ihlalleri hakkında seslerini yükseltmiştir. Hindistan’ın sempati kazanmak için başvurduğu utanç verici oyunlar, uluslararası topluluğun Hindistan işgal güçlerinin elindeki Cammu ve Keşmir halkının zor durumuyla daha da yakından bir şekilde ilgilenmesini engellemekte başarısız olmuştur. Hiç kimse şunu unutmamalıdır ki, günümüzde uluslararası ilişkilerin en temel ilkesi, Birleşmiş Milletler Kuruluş Sözleşmesinin amaçlarına ve prensiplerine tamamen bağlı kalmaktır. Bu bağlılık olmaksızın, BM Kuruluş Sözleşmesinin özünde bulunduğu kanunlara dayalı uluslararası düzen artık işe yaramaz sayılacaktır. Hindistan’ın devamlı olarak Keşmirlilerin kendi kaderlerini belirleme haklarını reddetmesi ve uyguladıkları çok iyi şekilde belgelenmiş insan hakları ihlalleri uluslararası hukukun her normuna aykırıdır, buna uluslararası insan hakları ve uluslararası insani kanunlar da dahildir. Uluslararası topluluk uluslararası hukukun ve BM Sözleşmesinin böyle utanmazca küçümsenmesine izin vermemelidir. Biz Birleşmiş Milletleri ve uluslararası topluluğu, Cammu ve Keşmir halkına temel kendi kaderlerini belirleme haklarını tanımak için verdikleri sözü yerine getirmeye davet ediyoruz.”

Türkiye ve Pakistan’ın iki kardeş gibi acıyı ve sevinci paylaştığına işaret eden Qazi, “Pakistan ve Türkiye özel bir ilişkinin ve kardeşliğin keyfini çıkarmaktadır. Gerçek iki kardeş gibi, biz birbirimizin sevinçlerini ve acılarını paylaşıyoruz. Türkiye her zaman Pakistanlılarla ve Keşmirlilerle baskıya karşı olan haklı mücadelelerinde omuz omuza durmuştur. Pakistan halkı ve hükümeti, bu kritik destek için Türk liderlerine ve Türkiye’deki kardeşlerimize şükran borçlu kalmaya devam edecektir. Türkiye’nin desteği, on yıllardır işgal ve baskı altında yaşayan Keşmirliler için büyük bir rahatlık ve teselli kaynağıdır” açıklamasında bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP