reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
BAE’li gençlerle buluşan Erdoğan duyurdu: 2023’te Milli roketle aydayız

BAE’li gençlerle buluşan Erdoğan duyurdu: 2023’te Milli roketle aydayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE'ye düzenlediği ziyaret kapsamında dün Dubai’deki EXPO 2020’de “Türkiye’nin Ulusal Günü Etkinliklerine” katılarak gençlerle buluştu. Erdoğan, burada 2023 için müjdeyi verdi: Cumhuriyetin 100. yılında milli ve özgün roketimizde aya sert iniş gerçekleştireceğiz.

ABONE OL
16 Şubat 2022 12:00
BAE’li gençlerle buluşan Erdoğan duyurdu: 2023’te Milli roketle aydayız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gençlik Pavilyonu’nda BAE’lı Gençlerle sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere seslenerek, “Sizlerin şahsında Körfez Bölgesi’ndeki ve gönül coğrafyamızın dört bir köşesindeki tüm gençlere selamlarımı gönderiyorum. Birleşik Arap Emirliklerinin geleceği olan siz kıymetli kardeşlerim de bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum” dedi.

Dün Abu Dabi’de gençlik alanında işbirliğine dair mutabakat muhtırasını imzaladık. Böylece gençlerimizin hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri yolunda önemli bir eşiği daha aşmış olduk. Sizlerin de bu mutabakatın ruhunu hayata geçirme yönünde gereken çabayı göstereceğinize inanıyorum. Gençler olarak sizlerden Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında gönül elçileri olarak hareket etmenizi bekliyoruz. İki dost ve iki kardeş ülke olarak geniş bir yelpazede ciddi işbirliği imkanlarına sahibiz. Özellikle uzay programları ve yenilikçi teknolojiler alanlarında benzer vizyonları paylaştığımızı görüyoruz. Uzun süreli bir planlama ve çalışmanın ürünü olan milli uzay programımızı geçtiğimiz sene açıkladık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhuriyetin 100. yılında yani gelecek sene milli ve özgün roketimizde aya sert iniş gerçekleştireceğiz. Uzay programımızı açıkladığımız günlerde Birleşik Arap Emirlikleri de umut olarak adlandırdığı Mar misyonunu gezegenin yörüngesine başarıyla yerleştirmişti. O dönemde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ile Sayın Bakan Amirinin sosyal medya üzerinden iki ülkenin uzay programlarına karşılıklı takdirlerini ifade etmesi dostluğumuzun baki olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Geçtiğimiz günlerde yörüngedeki birinci yılını tamamlayan Umut, esasen hepimizin umudunu temsil ediyor.

Merhum Şeyh Zayed’in misyonunu takip ederek elde edilen bu başarıda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Türkiye ve Birleşik Arap Emirliklerinin girişim, yenilik ve yatırım ekosistemlerinin birbirini tamamlayıcı olduğunu düşünüyorum. Dubai EXPO’sunun teması olarak belirlenen zihinleri birleştirmek, geleceği oluşturmak tam manasıyla bu ahengi yakalamamız gerektiğine işaret ediyor. Bu çerçevede uzay, teknoloji sartap şirke tleri ve bilimsel işbirliği gibi alanlarda ortak çalışmalarımızı hızla geliştirmeliyiz .”dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP