DOLAR

30,9447

-0.32%
EURO

33,7629

-0.31%
ALTIN(gr)

1.998,11

-0,92%
BİST 100

9347.17

-0,92%
reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Tüketiciyi koruma kanununda yeni dönem

Tüketiciyi koruma kanununda yeni dönem

Ticaret Bakanlığı'na gelen şikayetler ışığında, gayrimenkul satışları, internet ve telefon abonelikleri ve taksit ödemelerine ilişkin tüketici lehine düzenlemeler yapılacak.

ABONE OL
18 Şubat 2022 16:05
Tüketiciyi koruma kanununda yeni dönem
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüketiciyi koruma kanunu sil baştan düzenleniyor. Taslak aşamasındaki düzenleme ile tüketici lehine ilave tedbirler getirilecek.

      İnternet ve telefon abonelikleri

Abonelikler ve taahhütler bir yılla sınırlandırılacak. Devre tatil satışında da benzer bir yasal çerçeve oluşturulacak. Kurumlar 24 ay abonelik yapamayacak. Bu tip durumlarda vatandaşın rızası aranacak.

    Gayrimenkul satışları

Tüketiciyi koruma kanunu ile gayrimenkul satışlarındaki mağduriyetlerin giderilmesi hedefleniyor. Satış vaadi sözleşmeleri noter huzurunda yapılacak. Kat irtifakı kurulmadan evin satışı gerçekleştirilemeyecek. Noterdeki satış vaadi sözleşmelerinde alıcı, o dairenin ipotekli, hacizli ya da başka birine satılıp satılmadığını görebilecek.

   Taksit ödemeleri

Taksitli satışlarda tüketici lehine düzenlemeler geliyor. Belli bir taksit sayısını ödeyemeyince temerrüde düşme uygulaması değiştirilecek. Tüketicinin cayma hakkına ilişkin kolaylık getirilecek.

Ticaret Bakanlığı’na gelen şikayetler ışığında teklifin taslak çalışması oluşturuldu.
Kanun teklifinin kısa sürede Meclis’e getirilmesi planlanıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP