reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Rusya-Ukrayna geriliminde arada kalan 80 bin Türk!

Rusya-Ukrayna geriliminde arada kalan 80 bin Türk!

Kırım Tatar Millî Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, Rus ordusunun Donetsk ve Luhansk'a girişini ikinci Kırım işgali olarak nitelendirdi. Ukrayna içerisinde özellikle Güney Ukrayna'daki Kırım Tatarları, Ahıska ve Gagavuz Türkleri, Kazan Tatarları, Özbekler ve sayıları 2,5-3 milyonu bulan Müslümanın yaşadığını söyleyen Karatay; "Sıcak bölgede 70-80 bin civarında Türk yaşıyor" diye konuştu.

ABONE OL
23 Şubat 2022 13:38
Rusya-Ukrayna geriliminde arada kalan 80 bin Türk!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

” Rusya’nın 2014’teki işgali ile on binlerce Türk 1.500 yıllık vatan topraklarından edildi. Göç edemeyenler 8 yıldır tam anlamı ile bir açık hapishane hayatı yaşıyor. Kırım’da 200’den fazla çocuk babasız büyüyor. Çünkü babaları uydurma suçlarla sırf işgale razı olmadıkları için 20-25 yıllık hapis cezalarına çarptırıldı.”

Rus işgalinin genişlemesinin cephe hattının hemen gerisinde kalan güney Mariopol, Geniçesk, Nikolayev, Herson bölgelerinde yaşayan binlerce Kırım Tatarı için büyük felaket olacağını söyleyen Karatay, bu bölgede yaşayanların gözünün Türkiye’de olduğunu dile getirdi:

“Hepsinin gözü Türkiye’ye çevrildi ve bize sordukları soru Türkiye ne yapacak? Bizim durumumuz ne olacak yönünde. Kırım’dan sonra Suriye’ye geldiler ve uçakları helikopterleri ile evleri, okulları, hastaneleri acımasızca bombalayıp yüz binlerce mülteciyi Türkiye’ye sürmeleri de bir diğer cephe ve mesajdı aslında.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP