reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Rus ordusu ilerliyor, Zelenskiy liderlerle görüşüyor

Rus ordusu ilerliyor, Zelenskiy liderlerle görüşüyor

Putin'in ulusa sesleniş konuşmasıyla birlikte Rus askerleri Ukrayna'ya girerken, Ukrayna İçişleri Bakanlığı yüzlerce sivil kaybın yaşandığını öne sürdü.

ABONE OL
24 Şubat 2022 11:19
Rus ordusu ilerliyor, Zelenskiy liderlerle görüşüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi devam ederken Harkov’de caddeye düşen bomba binalarda büyük hasar oluşturdu. Lugansk Halk Cumhuriyeti  İçişleri Bakanı Danışmanı Vitaliy Kiselev, LHC birliklerinin Stanista Luganskaya köyü ve Shchastya şehrinin kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı.

Ukrayna ordusu, hava savunma sistemlerinin Perşembe günü erken saatlerde ülkenin doğusunda, Harkov yakınlarında beş Rus uçağını ve bir helikopteri düşürdüğünü söyledi. Rusya’dan bu iddialara jet yalanlama geldi.

Ukrayna sınır gücü, kuzeydeki karakollarının hem Rus hem de Belarus güçlerinin saldırısına uğradığını söyledi.  yerel saatle 06.48’de Belarus üzerinden Ukrayna’ya silahlı güçlerin ve tankların girdiğini duyurdu.

Ukrayna hükümet sözcüsü, Rusya’nın Kiev’e sadece 120 mil uzaklıktaki Belarus sınırını da işgal ettiğini doğruladı. Yapılan açıklamada, “Ukrayna devlet sınırı Rusya ve Belarus birlikleri tarafından saldırıya uğradı. Sınır birliklerine, sınır devriyelerine ve kontrol noktalarına yönelik saldırılar topçu, ağır teçhizat ve hafif silahlarla yapılıyor.” ifadelerini kullandı. Hükümet sözcüsü, sınırdaki Ukrayna güçleri arasında yaralanmalara ilişkin bilgi aldıklarını da vurguladı. Rusya’nın nüfuslu bölgelerden kaçındığı ve yalnızca askeri hedeflere saldırdığı konusunda ısrar etmesine rağmen, CNN’in bildirdiğine göre Ukrayna İçişleri Bakanlığı yüzlerce sivil kayıp olduğunu söyledi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e de saldırıların başladığı belirtildi. Bölgeden gelen görüntüler, Kiev’in göbeğine düşen füzeyi de gözler önüne serdi. Halkın panik içinde olduğu ve kentten kaçışların başladığı aktarıldı.

Rus haber ajansı Interfax, Bayraktar’ın Donbass’daki üssü vurulduğu haberini görgü tanıklarına dayandırarak paylaştı.

Ukrayna’nın doğusundaki Lugansk bölgesinin, Kiev yönetiminin kontrolünde olan bölümünde tahliyelerin başladığı duyuruldu. Yetkililerin sivillere Dinyeper yönüne gitmelerini ve ulaşım imkanı olmayaların tren istasyonlarını tercih etmesini tavsiye etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP