reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
İsviçre’den Rusya’ya yaptırım kararı

İsviçre’den Rusya’ya yaptırım kararı

İsviçre Federal Konseyi (İsviçre Federal Hükümeti), Rusya'ya karşı Avrupa Birliği (AB) ile aynı yaptırımları uygulama kararı aldı. Böylece İsviçre 1815'ten bu yana sahip olduğu tarafsızlık statüsünü ilk kez değiştirmiş oldu

ABONE OL
1 Mart 2022 09:47
İsviçre’den Rusya’ya yaptırım kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Ignazio Cassis, 7 üyeli Konsey’in  Rusya’ya karşı alınacak yaptırımlara ilişkin düzenlediği olağanüstü toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Cassis, “Federal Konsey, Başkan Vladimir Putin ve birkaç bakanının mal varlıklarını dondurmaya karar verdi.” dedi.

Yaptırımların derhal yürürlüğe gireceğini vurgulayan Cassis, “İsviçre, bu kişilerin sorumlu olduğu uluslararası kamu hukukunun ciddi ihlallerine tepki gösteriyor.” ifadesini kullandı.

Cassis, İsviçre’nin Ukrayna halkıyla dayanışmasını yineleyerek, Polonya’ya kaçan Ukraynalılar için temel ihtiyaç maddeleri göndereceklerini söyledi. Federal Konsey’in aldığı karar doğrultusunda, İsviçre, Rusya’ya karşı AB ile aynı yaptırımları uygulayacak. Bu kapsamda Avrupa ülkelerinin Rusya’ya hava sahası kapatmalarına paralel olarak, İsviçre de kendi hava sahasını Rusya’ya  kapattı. İnsani, tıbbi veya diplomatik amaçlı uçuşlar ise devam edecek. İsviçre’nin yaptırım kararı aldığı Rus siyasetçilerin arasında Rusya Başbakanı Mihail Mişustin ile Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov da bulunuyor.

Konsey, Rus vatandaşları için vizeyi kolaylaştıran 2009 anlaşmasını da kısmen askıya almaya karar verdi. Diplomatik pasaport hamillerinin ülkeye vizesiz girişlerine izin verilmeye devam edilecek.

(AB), İsviçre’nin Rusya’ya karşı kendisiyle aynı yaptırımları uygulama kararını memnuniyetle karşıladı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsviçre’nin Rusya’ya karşı yaptırım kararı alan ülkeler arasına katılmasının ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Borrell, İsviçre’nin Ukrayna’ya saldıran Rusya’ya karşı AB ekonomik yaptırımlarını kabul etmesini ve yaptırım listesindekilerin varlıklarını dondurmasını memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

İsviçre, Rusya’ya yaptırım uygulayarak 1815’ten bu yana sahip olduğu tarafsızlık statüsünü ilk kez değiştirmiş oldu. 1815’te yapılan Paris Senedi ile İsviçre’nin daimi tarafsızlığı birçok ülke tarafından kabul edilmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP