reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Ford, Apple, Nike, HSBC, Boeing’in de aralarında olduğu dev şirketler bir bir açıkladı: Rusya’yla faaliyetleri sonlandırdık
  • Çilingir Haber
  • Dünya
  • Ford, Apple, Nike, HSBC, Boeing’in de aralarında olduğu dev şirketler bir bir açıkladı: Rusya’yla faaliyetleri sonlandırdık

Ford, Apple, Nike, HSBC, Boeing’in de aralarında olduğu dev şirketler bir bir açıkladı: Rusya’yla faaliyetleri sonlandırdık

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası yaptırım haberleri art arda gelmeye devam ediyor. Dünya devi şirketler Rusya'ya karşı aldıkları kararları açıkladı.

ABONE OL
2 Mart 2022 11:23
Ford, Apple, Nike, HSBC, Boeing’in de aralarında olduğu dev şirketler bir bir açıkladı: Rusya’yla faaliyetleri sonlandırdık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’li enerji şirketi ExxonMobil, Rusya’daki operasyonlarını sonlandırma kararı aldı. Teksas merkezli şirket, yaşananlar nedeniyle yeni yatırım da yapmayacaklarını açıkladı ve “Rusya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ihlal eden ve halkını tehlikeye atan askeri adımlarını üzüntüyle karşıladık” ifadelerini kullandı.

23 yıldır Rusya’da faaliyet gösteren Exxon’un ülkede 1.000 çalışanı bulunuyordu. Exxon’dan önce BP ve Shell de benzer kararlar almıştı.

Dünyanın önde gelen araç üreticilerinden Ford Motor, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sonrasında Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldığını bildirdi. Ford yaptığı açıklamada, Rusya’da Sollers ile olan ortaklığının ikinci bir açıklamaya kadar faaliyetlerini durdurduğunu belirtti.

Yapılan açıklamada, Ukrayna’ya insani yardım için Ford Fonu’nun 100 bin dolar bağış yaptığı da ifade edildi. General Motors da Rusya’ya tüm ihracatını durdurduğunu açıkladı.

Alman Daimler Truck Holding ve Harley Davidson da Rusya’daki faaliyetlerini durduracağını açıkladı. Wolkswagen Rusya’daki bayilere otomobil teslimatını, İsveç merkezli Volvo Rusya’ya ihracatı askıya alacağını duyurdu.

Apple ile Nike, Rusya’da online mağazalarını kapattıklarını duyurdu. Apple yaptığı yazılı açıklamada, Rusya’daki satış kanallarına tüm ihracatını durdurduğunu, RT News ve Sputnik News uygulamalarının Rusya dışındaki App Store’lardan indirilmelerinin engellendiğini bildirdi.

İngiliz HSBC, Rusya’nın en büyük ikinci bankası olarak bilinen VTB de dahil olmak üzere bir takım Rus bankalarıyla ilişkilerini kesmeye başladığını duyurdu. Nasdaq ve New York borsasında işlem gören Rusya merkezli şirketlerin hisse senetlerinin alım satımı da geçici olarak durduruldu.

Microsoft Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rus devlet medya kuruluşu RT’nin mobil uygulamalarını Windows App mağazasından kaldıracağını ve Rus devlet destekli medya reklamlarını engelleyeceğini söyledi.

ABD merkezli havacılık şirketi Boeing, Rus şirketleriyle tüm ilişkilerini sonlandırdığını duyurdu. Pazartesi günü Kiev’deki ofisini kapatan ve Moskova’daki pilot eğitim programlarını durduran şirket, bugün de Rus uçaklarına parça, teknik destek ve bakım desteği vermeyeceğini açıkladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP