reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
İtalya’dan “Rusya’ya” şaka gibi yaptırım: Dostoyevski de yasaklandı
  • Çilingir Haber
  • Dünya
  • İtalya’dan “Rusya’ya” şaka gibi yaptırım: Dostoyevski de yasaklandı

İtalya’dan “Rusya’ya” şaka gibi yaptırım: Dostoyevski de yasaklandı

İtalya'daki Milano-Bicocca Üniversitesi, Paula Nori isimli yazarın Dostoyevski üzerine vereceği dersi iptal etti. Üniversite iptal gerekçesini "tartışmalardan kaçınalım" sözleriyle açıkladı.

ABONE OL
2 Mart 2022 14:51
İtalya’dan “Rusya’ya” şaka gibi yaptırım: Dostoyevski de yasaklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Bugün İtalya’da yaşayan bir Rus olmak suç. Ancak ölü bir Rus olmak da suç” diyen İtalyan yazar Nori, şöyle konuştu: ”İtalya’daki bir üniversitenin, Dostoyevski gibi bir yazar hakkındaki dersi yasaklamasına inanamıyorum.” Nori, Ukrayna’da korkunç bir saldırının yaşandığını ancak okulun kararının saçma ve bir sansür olduğunu savundu.

Karara sosyal medyadan pek çok tepki geldi. İtalya’da geçmişte çeşitli bakanlık görevlerinde bulunan Pierluigi Bersani, “Şaka mı yapıyorsunuz?” diye sordu.

İtalya’nın eski başbakanı Matteo Renzi de “Putin’e tepki olarak Dostoyevski dersinin yasaklanması delice. Böyle zamanlarda daha fazla inceleme yapmamız gerekiyor” dedi.

İtalyan yazar Alessandro Robecchi, üniversiteye tepki gösterdi: ”200 yıldır ölü olan bir yazarı ve onu işleyen bir kişiyi sansürlemek, üniversite tarihinde sonsuza kadar sürecek bir utanç.”

Tomaso Montanari adlı sanat tarihçisi de “Bu, üniversitenin ne anlama geldiğini bilmemek demek” diye konuştu.

Öte yandan üniversite bugün geri adım attı. “Sansür yok” ifadesini kullanan rektör Giovanna Iannantuoni, bir yanlış anlaşılma olduğunu ve dersin planlandığı gibi yapılacağını duyurdu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP