reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Rusya’nın en büyük bankası Sberbank Avrupa pazarından çekildi

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank Avrupa pazarından çekildi

Rusya'nın en büyük bankası Sberbank, yaptırımların ardından Avrupa pazarından çekildiğini duyurdu.

ABONE OL
2 Mart 2022 10:49
Rusya’nın en büyük bankası Sberbank Avrupa pazarından çekildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sberbank’tan yapılan yazılı açıklamada, şirketin Avrupa’daki şubelerinde “olağanüstü” bir nakit çıkışının yaşandığına işaret edildi. Şirket çalışanlarına ve şubelerine yönelik tehditlerin de yaşandığı belirtilen açıklamada, Sberbank’ın mevcut durumda Avrupa pazarından çekilme kararı aldığı belirtildi.

Avusturya Sermaye Piyasası Kurumu (FMA), Sberbank’ın Avrupa kolu Sberbank Europe AG’nın Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) talimatıyla kapatıldığını duyurmuştu.

Açıklamada, ECB’nin, 28 Şubat’ta Sberbank Europe AG’nin jeopolitik gelişmeler ve büyük likidite çıkışları (mevduat) nedeniyle ekonomik sıkıntılar içinde olduğu ve iflas edebileceğini belirlediği hatırlatılarak, bunun, ECB’nin Tek Tasfiye Kurulu’nu (SRB), Sberbank Europe AG’nin faaliyetlerine moratoryum uygulamaya sevk ettiği kaydedildi. Banka’da iflas işlemlerini yönetmek için bir kayyum atandığı bildirilen açıklamada, banka müşterilerinin 100 bin avroya kadar mevduat garantisinin olduğu bildirildi. FMA’nın Sberbank Europe AG’nin kapatılmasına yönelik açıklaması, moratoryumun sona ermesinden bir saat önce yapıldı.

AB ve Washington yönetimi, Sberbank dahil olmak üzere Rusya’nın büyük bankalarına Moskova’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle SWIFT sisteminden çıkarılma dahil olmak üzere çeşitli yaptırımlar uygulama kararı almıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP