reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
İngiliz basınından bomba iddia: Ukrayna işgalini sürdüren Putin’in yeni hedefi Karadeniz
  • Çilingir Haber
  • Dünya
  • İngiliz basınından bomba iddia: Ukrayna işgalini sürdüren Putin’in yeni hedefi Karadeniz

İngiliz basınından bomba iddia: Ukrayna işgalini sürdüren Putin’in yeni hedefi Karadeniz

İngiliz basını Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gözünü Karadeniz'e diktiğini yazdı. İddiaya göre, Ukrayna'nın en büyük liman kenti ve ticaret merkezi olan Odessa da Karadeniz üzerinden Rus çıkarmasıyla karşı karşıya kalabilir. Putin'in Odessa'yı da ele geçirerek Ukrayna'yı Karadeniz'den koparmayı hedeflediği bildirildi.

ABONE OL
4 Mart 2022 11:33
İngiliz basınından bomba iddia: Ukrayna işgalini sürdüren Putin’in yeni hedefi Karadeniz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngiliz basını, Putin’in planının Ukrayna’yı ikiye bölmek ve kuzey bölgesini savaşa devam etmek için gereken kaynaklardan yoksun bırakmak olduğunu öne sürdü. Bu kuşatma taktiğini 2000 yılında Çeçenistan’da kullandığına vurgu yapıldı.

Putin’in ordularını Dnieper nehrinden geçirerek Ukrayna’yı ikiye bölmesinin beklendiği belirtilirken orduların hem batıya hem de kuzeye doğru ilerleyerek Kiev’e saldıracakları öne sürüldü.

Buna göre, Putin’in birlikleri, liman şehri Mairopol kuşatma altına alınırken ülkenin üçüncü büyük şehri Odessa’ya gözünü dikti. Odessa’nın da denizden Rus çıkarmasıyla karşı karşıya kalabileceği uyarısı yapıldı. Bu sayede, Rusya’nın Ukrayna’yı Karadeniz’den koparmayı hedeflediği bildirildi. Hem ülkenin ticaret limanı hem de Karadeniz’in kontrolü açısından bu bölgenin önemine dikkat çekildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sürerken, Odessa ve Mariupol liman kentlerinin yanı sıra ülkenin elektrik üretiminin yaklaşık dörtte birini oluşturan Dinyeper Nehri üzerindeki Enerhodar kentinde çatışmalar yoğunlaştı. Rus ordusunun Herson’u ele geçirmesi sonrasında, Ukraynalı yetkililer, Karadeniz liman kentindeki 300 bin kişilik yerel yönetim karargahını ele geçirdiğini doğruladı. Rus birlikleri son dönemde büyük şehirlerde bombardımanlarını artırırken, ülke genelinde ağır çatışmalar devam ediyor.

Ancak Kiev’e ilerleyen devasa Rus birlikleri, şehir merkezi yakınlarında Ukraynalı askerlerin direnişi ile karşı karşıya kaldığı için Rusların Kiev’e ulaşması da her geçen gün gecikiyor. Rus birlikleri, şu anda Kiev’e 25 kilometre mesafede bulunuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP