DOLAR

32,6184

-0.58%
EURO

35,0200

-0.69%
ALTIN(gr)

2.440,20

-0,19%
BİST 100

10471.32

-0,19%
reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ talimatı verdi! Fiyatları etkileme ve stokçuluğa ağır cezalar geliyor
  • Çilingir Haber
  • Ekonomi
  • Adalet Bakanı Bekir Bozdağ talimatı verdi! Fiyatları etkileme ve stokçuluğa ağır cezalar geliyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ talimatı verdi! Fiyatları etkileme ve stokçuluğa ağır cezalar geliyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın verdiği talimatla, Türk Ceza Kanunu'ndaki stokçuluk ve fiyatı etkileme suçlarının ceza üst sınırı yükseltiliyor. Üst sınırın 2 yıldan 3 yıla çıkarılması konusunda çalışma başlatıldı

ABONE OL
8 Mart 2022 12:06
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ talimatı verdi! Fiyatları etkileme ve stokçuluğa ağır cezalar geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adalet Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre, son günlerdeki fiyatları etkileme ve özellikle ayçiçeği yağındaki stokçuluk tartışmalarının ardından Bakan Bozdağ, bu konuda yasal düzenleme yapılması için çalışma başlattı. Bu suçlarla ilgili cezaların fazla caydırıcı olmadığına, bu nedenle yeni dönemde fiyatları etkileme ve stokçulukla ilgili maddelerdeki yaptırımları yeniden ele almak gerektiğine işaret eden Bakan Bozdağ, TCK’nin 237 ve 240’ıncı maddelerinde düzenlenen bu suçlara verilecek cezalara ilişkin çalışma yapılması talimatı verdi. Bu kapsamda, “Belli bir mal veya hizmeti satmaktan kaçınarak kamu için acil bir ihtiyacın ortaya çıkmasına neden olan kişi, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” hükmünü içeren TCK 240’ıncı maddesinde belirtilen ceza miktarı, “1 yıldan 3 yıla kadar hapis” cezasına çıkarılacak.

TCK’nin 237’nci maddesinde düzenlenen “fiyatları etkileme” suçunun da cezası artırılacak. “İşçi ücretlerinin veya besin veya malların değerlerinin artıp eksilmesi sonucunu doğurabilecek bir şekilde ve bu maksatla yalan haber veya havadis yayan veya sair hileli yollara başvuran kimseye 3 aydan 2 yıla kadar hapis ve adli para cezası verilir.” hükmünü içeren bu maddedeki cezalar da “1 yıldan 3 yıla kadar hapis” olarak düzenlenecek.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dün katıldığı bir toplantıda, Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında yaşanan hadiseler nedeniyle zaman zaman piyasadaki fiyatları etkileme, stokçuluk yaparak daha fazla kazanma saiki ile hareket edenlerin bulunduğuna işaret ederek, bu konudaki cezaların caydırıcı olmadığını dile getirmişti. Yaptırımları yeniden ele alacaklarını kaydeden Bozdağ, yeni dönemde fiyatları etkileme ve stokçulukla ilgili maddelerdeki yaptırımları ele alıp yeniden düzenleyeceklerini açıklamıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP