DOLAR

32,6011

-0.6%
EURO

35,0238

-0.67%
ALTIN(gr)

2.441,60

-0,13%
BİST 100

10471.32

-0,13%
reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Ayçiçek yağıyla ilgili açıklama İstanbul Ziraat Odası Başkanı Demir’den geldi: 15-20 gün sonra fiyatları düşecek
  • Çilingir Haber
  • Ekonomi
  • Ayçiçek yağıyla ilgili açıklama İstanbul Ziraat Odası Başkanı Demir’den geldi: 15-20 gün sonra fiyatları düşecek

Ayçiçek yağıyla ilgili açıklama İstanbul Ziraat Odası Başkanı Demir’den geldi: 15-20 gün sonra fiyatları düşecek

İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir, Türkiye'nin ayçiçek yağıyla ilgili herhangi bir stok sıkıntısı çekmediğini açıkladı. Demir, "2-3 günde bir ürünün stoku bitmez. Hafta sonu vurgun yaptılar. 15-20 gün sonra yağ fiyatları düşecek" ifadelerini kullandı

ABONE OL
9 Mart 2022 10:46
Ayçiçek yağıyla ilgili açıklama İstanbul Ziraat Odası Başkanı Demir’den geldi: 15-20 gün sonra fiyatları düşecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin bitkisel yağ üretiminde yüzde 65-70’lerde kendi kendine yeten bir ülke olduğunu belirten Ömer Demir, “Kalan yüzde 30’u ithal ediyoruz. İddia ediyorum ki yıl sonuna kadar yağ ithal etmeyelim yine de sıkıntı yaşamayız. Raflara gelirsek, 2-3 günde bir ürünün stoku bitmez. Ürün zaten 1 aydır rafta duruyor. Bunun adı stokçuluktur. Hafta sonu inanılmaz sayıda yağ satışı yapıldı ve çok büyük bir kazanç elde edildi vatandaşın üzerinden. 15-20 gün sonra yağ fiyatları düşecek. Türkiye’de ne zeytinyağı ne de ayçiçek yağı sorunu vardır. Türkiye’de stokçuluk sorunu vardır” dedi.

Ürünü üretenin para kazanamazken aracı satıcıların kat kat fazla kazandığını ifade eden İstanbul Ziraat Odası Başkanı, “Yaşanan panik ve kaos havasının amacı insanları korkutmak. Bunun üzerinden para kazanmak ve siyasi rant elde etmek. Muhalif medyada da bu görüntülerin özellikle servis edilmesi, kriz varmış gibi lanse edilmesi tamamen planlıdır. Daha önce yapamadıklarını 2022’de gıda üzerinden, ekonomi üzerinden yapmaya çalışıyorlar. Korku anındaki reaksiyonları iyi biliyorlar. Bunun üzerinden oynuyorlar. Kazanan yine kaostan beslenenler oluyor. Bu kriz yapay bir kriz ve tamamen algılarla yönetiliyor. Devletimiz en kısa sürede buna çözüm bulacaktır” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin tarımda daha köklü bir reforma ihtiyacı olduğunu belirten Ömer Demir, bu alanda işi bilen uzmanlarla çalışmak gerektiğini ve radikal kararlar alınmasının büyük önem arz ettiğini dile getirdi. Demir, “Profesörlerle, kurullarla bu iş olmaz. Tabii ki onlara da ihtiyaç var ama kesinlikle yeni düzenlemeler yapılması lazım. Türkiye’de ne zeytinyağı ne de ayçiçek yağı sorunu vardır. Türkiye’de stokçuluk sorunu vardır” diye konuştu. Ürünü üretenin 2 lira kazanırken, satıcının o üründen 20-30 lira kazandığını aktaran Demir, bunun son derece yanlış olduğunu, asıl üreticinin kazanmasının gerektiğini dile getirdi.

Tarım Bakanlığı’nın da üstüne düşeni yapması gerektiğini belirten Demir, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mız, Başbakan’ken ben hatırlıyorum sürekli toplantı yapardık. Bu şekilde sorunları hızlı çözüyorduk. Bugün yanı başımızda savaş var. Tarımda ve ticarette, yaptırım gücü olan yeni bir sistem kurulmalı. Bakanlıklara bu konuda çok iş düşüyor. Ben sürekli çiftçiyle, üreticiyle beraberim. Haftanın 5 günü onların sorunlarını dinliyorum. Türkiye’nin tarımda önü oldukça açık.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP