reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Türk Sahra Hastanesi Ukraynalı savaş mağdurlarının yaralarını sarıyor

Türk Sahra Hastanesi Ukraynalı savaş mağdurlarının yaralarını sarıyor

Romanya-Ukrayna sınırındaki Siret Sınır Kapısı'nda 5 saatte kurulan Sahra Hastanesinde, tahliye edilen Türk vatandaşlarının yanı sıra zorunlu göç yolundaki çok sayıda Ukraynalı da tedavi edildi

ABONE OL
9 Mart 2022 15:12
Türk Sahra Hastanesi Ukraynalı savaş mağdurlarının yaralarını sarıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) görevlilerinin Romanya-Ukrayna sınırında tahliye edilen Türk vatandaşlarının sağlık taramasından geçirilmesi amacıyla kurduğu Sahra Hastanesi, Ukraynalı savaş mağdurlarına şifa dağıtan sağlık merkezi oldu.

Tahliye edilen Türk vatandaşlarının sağlık taramasından geçirilmesi, Ukrayna’da savaştan kaçanların tedavilerinin yapılması amacıyla Ukrayna sınırının sıfır noktasında, Romanya’nın Suceava şehrindeki Siret Sınır Kapısı’nda UMKE görevlilerince 5 saatte iki çadırdan oluşan Sahra Hastanesi kuruldu.

Tren ve otobüslerle zaman zaman 35-40 saati bulan yolculuk sonrasında sınıra ulaşan savaş mağdurlarına Türkiye’nin şefkat elini uzatan ve 7 gündür hizmet vermeyi sürdüren Sahra Hastanesinde, zorunlu göç yolundaki çok sayıda Ukraynalı tedavi edildi.

Türk vatandaşları da hastanede sağlık taramasından geçirildikten sonra yolculuğuna devam etti.

Hastanede görevli doktor Emrah Arı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 acil tıp uzmanı, 2 acil tıp teknikeri ve 6 yardımcı sağlık personelinin görev aldığını belirtti.

Arı, uzun süren yolculuk ve soğuk hava nedeniyle en çok üst solunum yolu enfeksiyonu ve ateş şikayetleriyle karşılaştıklarını söyledi.

Savaş bölgesinde patlayan bombaların basınç etkisi nedeniyle yaralananlara da müdahale ettiklerini anlatan Arı, Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki evlerini terk edip zorunlu göç yolunda hastalanan 7 aylık bebek ve annesinin de hastanede tedavi edildiğini aktardı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP