reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Erdoğan-Miçotakis görüşmesi Yunan basınında olumlu hava bıraktı: İki lider iki müttefik gibi görüştü
  • Çilingir Haber
  • Gündem
  • Erdoğan-Miçotakis görüşmesi Yunan basınında olumlu hava bıraktı: İki lider iki müttefik gibi görüştü

Erdoğan-Miçotakis görüşmesi Yunan basınında olumlu hava bıraktı: İki lider iki müttefik gibi görüştü

Yunan basını, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in pazar günü İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeyi, olumlu değerlendirerek "İki lider iki müttefik gibi görüştü" ifadelerine yer verdi.

ABONE OL
14 Mart 2022 13:12
Erdoğan-Miçotakis görüşmesi Yunan basınında olumlu hava bıraktı: İki lider iki müttefik gibi görüştü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ta Nea gazetesinin “Geleceği olan diyalog” başlıklı haberinde, Miçotakis’in  İstanbul temasları “beklentileri aşan bir ziyaret” sözleriyle yorumlandı. Miçotakis’in Erdoğan ile görüşmesi için “Beklenenden daha iyi bir iklimde gerçekleşti.” ifadesi kullanıldı. İki lider arasındaki ilişkideki iyileşmenin net olduğu belirtilen yorumda, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı için “Yunanistan ve Türkiye’nin, kuzeye yönelik ortak güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya olan iki NATO üyesi ülke olduğunu hatırlattı.” değerlendirmesi yapıldı.

Yorumda, Yunanistan’ın Ege ve Doğu Akdeniz’de sakin bir ortam ile, Atina ve Ankara arasındaki tüm iletişim kanallarının açık olmasını beklediği ifade edilerek Yunan diplomatik kaynakların “Güneydoğu Akdeniz’de istikrar hepimizin yararınadır.” değerlendirmesinde bulunduğu kaydedildi.

Eleftheros Tipos gazetesinin “Olumlu adımlar” başlığıyla verdiği haberde, Erdoğan-Miçotakis görüşmesinin olumlu bir atmosferde geçtiği vurgulanarak bu olumlu atmosferin korunması halinde Yüksek Düzeyli İş birliği Konseyinin (YDİK) sonbaharda Selanik’te tekrar toplanabileceği, iki ülke heyetlerinin Güven Artırıcı Önlemler için nisanda buluşabileceği ifade edildi. Yunan tarafının, iki liderin uzun bir aradan sonra iki müttefik gibi görüştüğü izlenimine sahip olduğu belirtilen haberde, “İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler ve pozitif gündeme, enerji konusu da dahil olmak üzere, özel bir vurgu yapıldı.” ifadesi yer aldı.

Kathimerini gazetesi de iletişim kanallarının açık olmasının faydalı olduğuna vurgu yaparak “Anlaşmazlıklara rağmen ikili ilişkilerde gerçekten büyük bir iyileşme alanı mevcut. Bu sadece iki ülkenin değil, tüm Doğu Akdeniz bölgesinin yararına olacaktır.” ifadesini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP