reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
ABD Çin’i açık açık uyardı: Sonuçları ağır olur

ABD Çin’i açık açık uyardı: Sonuçları ağır olur

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Çin’in Ukrayna’ya karşı savaşında Rusya’ya ekonomik veya askeri olarak yardım etmeye karar vermesi durumunda "önemli sonuçlarla karşılaşacağı" konusunda uyardı.

ABONE OL
15 Mart 2022 10:50
ABD Çin’i açık açık uyardı: Sonuçları ağır olur
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki düzenlediği günlük basın toplantısında, Çin’in Rusya’nın savaş çabalarını desteklemek için askeri veya herhangi bir şekilde yardım sağlaması halinde, ABD ve müttefiklerinin harekete geçmeye hazır olduğunu kaydetti.

Psaki, “Kullanmamız gerektiğinde, Avrupalı ortaklarımızla koordineli olarak emrimizde bir dizi araç var” ifadelerini kullandı. Çin’in Rusya’ya yardım etmesi halinde “önemli sonuçlarla karşılaşacağı” konusunda uyaran Psaki, “Bizim bu toplantıda ilettiğimiz ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın ilettiği şey, yaptırımları ihlal eden veya savaş çabalarını destekleyen askeri veya diğer yardımları sağlamaları durumunda önemli sonuçları olacağıdır” ifadelerini kaydetti.

Ayrıca ABD yönetiminin gerilimi tırmandırmamaya çalıştığına da dikkat çeken Psaki, “Herhangi bir başkan için, dünyayı nasıl yönetebileceğinizi, eylemlerin korkunç olduğunu, kabul edilemez olduğunu nasıl açıkça ortaya koyabileceğinizi tartmalısınız. 3. Dünya Savaşı’nı başlatmak kesinlikle bizim ulusal güvenlik çıkarlarımıza uygun değil” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP