reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Ukrayna lideri Zelenski: Bu savaş Rusya için yoksulluk ve utanç ile bitecek

Ukrayna lideri Zelenski: Bu savaş Rusya için yoksulluk ve utanç ile bitecek

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, ülkesine saldıran Rusya Federasyonu için bu savaşın utanç ve ağır sonuçlarla sona ereceğini söyledi.

ABONE OL
16 Mart 2022 09:22
Ukrayna lideri Zelenski: Bu savaş Rusya için yoksulluk ve utanç ile bitecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zelenski, herkesi diyalogdan çıkan sonuçları sabırla beklemeye davet ederek, “Bu önemli. Zor ama önemli. Çünkü her savaş bir anlaşmayla biter. Toplantılar devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Bir yandan müzakereler sürerken aynı zamanda Rus ordusunun saldırılar düzenlemeye devam ettiğini kaydeden Zelenski, Rus askerlerinin, yerel ve yabancı gazeteciler ile sivilleri acımasızca öldürdüğünü aktardı. Rus askerlerinin, Ukrayna topraklarında savaş suçu işlediklerini belirten Zelenski, “İşgalciler savaş suçlarını işlemeye devam ediyor, yerleşim yerlerini ve sivil altyapıları ateşe veriyor, Rusya’nın Ukrayna’da kullandığı füze sayısı 900’ü aştı. Hava saldırılarını saymak ise mümkün değil.” diye konuştu.

Konuşmasında Rus halkına da hitap eden Zelenski, Rus iş insanlarını ve vatandaşları savaşa karşı çıkmaya çağırarak, Rusya’nın bu savaştan büyük utanç ve yoksullukla çıkacağını dile getirdi.

Açıklamasında, Ukrayna tarafına savaş uçaklarının verilmesine söz verildiğini, ama bugüne kadar bu uçakların ülkesine gelmediğini vurgulayan Zelenski, “Uçakların Ukrayna’ya gönderilmesi kararı hala yerine getirilmedi. Henüz onları almadık.” açıklamasında bulundu.

Başta Mariupololmak üzere Ukrayna genelinde 15 Mart’ta açılan insanı koridorlardan 29 bine yakın insanın tahliye edildiği bilgisini paylaşan Zelenski, insanların özel araçlarıyla kendilerini kurtarmaya çalıştıklarını kaydetti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP