reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Zelenski, 3 başbakanla görüştü! Polonya’dan tam destek geldi

Zelenski, 3 başbakanla görüştü! Polonya’dan tam destek geldi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski 3 ülkenin başbakanıyla aynı masaya oturdu. Başkan Zelenski ve 3 ülkenin başbakanları görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, görüşmede ele alınan konuların detaylarına değindi.

ABONE OL
16 Mart 2022 14:53
Zelenski, 3 başbakanla görüştü! Polonya’dan tam destek geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Ukrayna’ya verilen destekten ötürü duyduğu memnuniyeti belirterek konuşmasına başladı. Zelenski, “Ukrayna için bu zor zamanda Kiev’e yaptığınız ziyaret, desteğinizin güçlü bir kanıtıdır. Bunu gerçekten takdir ediyoruz. İşgal sırasında Avrupa ülkelerinin liderlerinin bizi terk etmemesine, yanımızda olduklarını göstermelerine çok sevindim. Böyle komşularla gerçekten kazanacağımızdan eminim. En önemlisi bugün yanımızda olan ve AB’deki geleceğimizin tam garantörü olan insanlara güvenimiz tamdır. Yüzde yüz bahsettiğimiz her şeyin gerçekleşeceğinden eminiz. Ülkemiz ve geleceğimiz için bu hedeflere ulaşacağız. Bu bizim tarafımızdan mutlak bir güvendir. Bizi desteklemek için buradalar ve bu çok güçlü, cesur ve dostane bir adım” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında söz alan Çekya Başbakanı Fiala yaptığı açıklamada ise, Ukrayna’ya yönelik destek mesajları vererek, Avrupa’nın Ukrayna’nın yanında olduğuna dikkat çekti. Fiala, “Mücadelenize ve ülkenize desteğimizi göstermek için buradayız. Hayatlarınız, aileleriniz ve ülkeniz için savaşıyorsunuz. Fakat sizin de özgürlüğümüz için savaştığınızı biliyoruz. Ziyaretimizin temel amacı, yalnız olmadığınızı ifade etmektir. Ülkemiz sizin yanınızda. Avrupa sizin yanınızda” dedi.

Polonya hem ülkeye gelen Ukraynalı mülteci sayısının her geçen gün artmasından hem de sınırına yakın bölgelerin saldırıya uğramasından endişe duyuyor. Bu nedenle savaşın seyri, kapı komşusu Polonya için ayrıca önemli. Rusya, 13 Mart’ta Ukrayna’nın Polonya sınırına yalnızca 20 kilometre mesafedeki bir askeri üssü hedef almıştı. Ukrayna yapılan açıklamaya göre, balistik füze saldırısında 35 kişi hayatını kaybederken yaklaşık 60 kişi de yaralandı. Rusya’nın Ukrayna’ya girmesinden bu yana Polonya’ya kaçan Ukraynalıların sayısı ise 1 milyon 700 binden fazla.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP