reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Avustralya’da yeni salgın alarmı: Sivrisineklerden bulaşıyor

Avustralya’da yeni salgın alarmı: Sivrisineklerden bulaşıyor

Koronavirüs salgının etkileri de devam ediyor. Omicron etkisiyle vaka sayıları artış göstermeye devam ediyor. Avustralya'da yeni ortaya çıkan ve şimdiden 2 kişinin ölümüne sebep olan JEV salgını ise korku yarattı.

ABONE OL
18 Mart 2022 11:14
Avustralya’da yeni salgın alarmı: Sivrisineklerden bulaşıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avustralya Sağlık Bakanlığı, bugün itibariyle ülkede sivrisinekle bulaşan Japon Ensefalit Virüsü (JEV) vaka sayısının 19’a ulaştığını belirterek 2 kişinin virüsten hayatını kaybettiğini doğruladı. JEV’in, kişilerde nadiren hastalığa sebep olarak beyin iltihaplanmasına yol açtığı ifade edildi. Avustralya Sağlık Bakanlığı açıklamasında New South Wales eyaletinde 7, Queensland eyaletinde 1, Güney Avustralya eyaletinde 4 ve Victoria eyaletinde 7 kişi olmak üzere ülke genelinde toplamda 19 kişinin sivrisinek ısırmasıyla bulaşan Japon Ensefalit Virüsü (JEV) sebebiyle hastalandığını belirtti.

Ülke genelinde virüse bağlı hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısının şimdilik 2 kişi olduğu ifade edildi. JEV’in ülkede yaşanan sel felaketlerinden kaynaklı sivrisinek ısırmasıyla bulaştığı ve insandan insana bulaşmadığı açıklandı.

 Avustralya’nın Baş Tabip Vekili Dr Sonya Bennett, 4 Mart tarihinde artan vakaların görülmesiyle ‘Ulusal Öneme Sahip Bulaşıcı Hastalık Olayı’ ilan etti. Dr. Bennett, JEV’in hem insanlarda hem de hayvanlarda ulusal olarak bildirilmesi zorunlu bir hastalığa neden olduğunu belirterek ülke genelinde bir müdahalenin gerekli olduğunu ifade etti. Sağlık Bakanlığı JEV’in hayvanlarda görüldüğünü ancak insanlara bulaştırmadığını açıkladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP