reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Rus bakan Lavrov’un uçağı Çin’e giderken yoldan döndü! Alman basını iki ihtimal üzerinde duruyor
  • Çilingir Haber
  • Dünya
  • Rus bakan Lavrov’un uçağı Çin’e giderken yoldan döndü! Alman basını iki ihtimal üzerinde duruyor

Rus bakan Lavrov’un uçağı Çin’e giderken yoldan döndü! Alman basını iki ihtimal üzerinde duruyor

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin 23. gününde dünyaca ünlü Alman gazetesi Bild'den gündeme bomba gibi düşen bir iddia geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Çin'e gitmek üzere uçağa bindiği ve 2 bin 800 km yol gittikten sonra Rusya'ya geri döndüğü öne sürüldü. Lavrov'un neden geri döndüğü büyük merak konusu olurken, Alman basını bunun iki nedeninin olabileceğini yazdı. Habere göre Ya Pekin yönetimi kabul etmedi ya da Rus lider Putin geri dönmesini istedi

ABONE OL
18 Mart 2022 15:46
Rus bakan Lavrov’un uçağı Çin’e giderken yoldan döndü! Alman basını iki ihtimal üzerinde duruyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rus bakanın Çinli yetkililerle görüşmek üzere büyük bir Rus heyetiyle uçağa bindiği ancak uçağın Pekin’e inmek yerine Moskova’ya geri döndüğü aktarıldı. Lavrov’un da içerisinde olduğu uçağın 2 bin 800 kilometre yol kat ettikten sonra Moskova’nın Sheremetyevo havaalanına indiği belirtildi.

Peki Lavrov’un uçağı onca yol kat ettikten sonra neden geri döndü? Bild’e göre bunun iki nedeni olabilir: Ya Pekin yönetimi Lavrov’u kabul etmek istemedi ya da Rusya Devlet Başkanı Putin, Lavrov’a geri dönmesini emretti.

Rusya’nın işgali sonrası Moskova ve Pekin yönetimlerinin ilişkileri de zorlu bir döneme girdi. Moskova yönetiminin son günlerde Çin’den askeri ve ekonomik yardım talep ettiği öne sürüldü ancakher iki ülkedeki yetkililer iddiaları doğrulamayı reddetti.

Dün ise Çin’in Ukrayna büyükelçisi, Pekin yönetiminin işgale destek olmayacağını açıkladı. Daha önce de Çin’den yapılan açıklamalarda ‘Savaşa karşıyız’ ifadeleri kullanılmıştı. Alman Bild gazetesi, Pekin yönetiminin Rusya’yı aktif olarak desteklemediğini hatırlatarak, Lavrov’un geri çevrilmiş olabileceğini öne sürdü.

Diğer bir ihtimal ise ortalık yangın yeriyken Putin’in Lavrov’un Çin’e gitmesini uygun bulmayarak onu geri çağırmış olması. Tüm dünya bu sorulara yanıt ararken, bugün Lavrov Bild’in iddialarını reddetti ve uçağının geri dönmüş olduğu iddiasını yalanladı. Ancak Rusya’nın bu açıklamasına rağmen, dünyanın gözü kulağı Çin’den gelen açıklamalara çevrildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP