reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Pentagon’dan çarpıcı Rusya iddiası: Karadeniz’deki savaş gemilerinde büyük hareketlilik var
  • Çilingir Haber
  • Dünya
  • Pentagon’dan çarpıcı Rusya iddiası: Karadeniz’deki savaş gemilerinde büyük hareketlilik var

Pentagon’dan çarpıcı Rusya iddiası: Karadeniz’deki savaş gemilerinde büyük hareketlilik var

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde 27. güne girilirken, ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) dikkat çeken bir açıklama geldi. Üst düzey bir yetkili, Rusya'nın Ukrayna topraklarındaki ilerleyişinin büyük ölçüde durduğunu ancak Karadeniz'in kuzeyinde Rus savaş gemilerinde hareketlilik gördüklerini açıkladı

ABONE OL
22 Mart 2022 09:53
Pentagon’dan çarpıcı Rusya iddiası: Karadeniz’deki savaş gemilerinde büyük hareketlilik var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının üzerinden 27 gün geçti ve Pentagon’da üst düzey bir yetkili, bir grup gazeteciye savaşın gidişatına ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Yetkili, Rusya’nın şu ana kadar Ukrayna topraklarına 1100’den fazla füze fırlattığını söyledi. Rusya’nın kara harekatında ilerleyişin büyük ölçüde durduğunu belirten yetkili, Rus güçlerin geçen haftadan beri Kiev’in 15 kilometre kuzeyinde ve 30 kilometre doğusunda olduğunu ve bu cephelerde ilerleme kaydedemediğini söyledi. Ancak yetkili, Karadeniz’de artan bir askeri hareketliliğe dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Rusların kuzey Karadeniz’de bir düzineden biraz fazla savaş gemisi, farklı büyüklükteki amfibi gemileri, taarruz ve mayın temizleme gemileri ile bazı devriye botları var. Odessa çevresinde meydana gelen bombardımanın en azından bir kısmının bu gemilerin faaliyetlerinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Bunun Odessa’ya yapılacak bir çıkarmanın ön hazırlık işareti olup olmadığı açık değil. Bu noktada, Odessa’nın yakın zamanda bir çıkarma saldırısının tehdidi altında olduğu sonucuna varmanın yanlış olacağını değerlendiriyoruz. Ancak kuzey Karadeniz’de Rusların hareketliliğinin arttığını gördük.”

Rusya’nın Ukrayna savaşında bir türlü ivme kazanamadığını ve bunun ordu için oldukça rahatsız edici olduğunu anlatan yetkili, Rus ordusunun 26 günde sadece Berdyansk ve Herson’u ele geçirebildiğini ve hedeflerine büyük ölçüde ulaşamadığını belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP