reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Uzmanlar gün vererek uyardı: Sıcaklıklar 12 derece düşüyor, bazı illere kar geliyor
  • Çilingir Haber
  • 3.Sayfa
  • Uzmanlar gün vererek uyardı: Sıcaklıklar 12 derece düşüyor, bazı illere kar geliyor

Uzmanlar gün vererek uyardı: Sıcaklıklar 12 derece düşüyor, bazı illere kar geliyor

ABONE OL
8 Nisan 2022 15:54
Uzmanlar gün vererek uyardı: Sıcaklıklar 12 derece düşüyor, bazı illere kar geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son yılların en soğuk Mart ayını geride bırakan Türkiye, Nisan ayına güneşli başladı ancak Meteoroloji uyardı. Pazartesi günü sıcaklıklar İstanbul dahil birçok kentte düşecek, yurt genelinde sağanak etkili olacak. Çarşamba günü ise Karadeniz’de sağanak, Doğu Anadolu’nun yüksek kesimlerinde ise kar yağışı bekleniyor. Meteoroloji uzmanları “montları hazırlayın” uyarısında bulundu.

Türkiye’de bu yılın mart ayı, 1987’den sonra yaşanan en soğuk mart ayı oldu. Türkiye’de uzun yıllar mart ayı ortalama sıcaklığı 7,8 derece olarak kaydedilirken, bu sene 4,1 derece oldu. Martta en düşük sıcaklık -21,5 derece ile Ağrı’da, en yüksek sıcaklık ise 27,6 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

BALKANLAR ÜZERİNDEN YENİ SOĞUK HAVA DALGASI

Nisan ayında da marttaki soğuk havanın etkileri görülmeye devam ediyor. Türkiye, yeni haftada serin ve yağışlı havanın etkisi altına girecek. Yağışların pazartesi günü ülke genelinde etkili olması bekleniyor.Pazar gününden itibaren Balkanlar üzerinden gelen yeni soğuk hava dalgasıyla birlikte kuvvetli yağışlar görülecek.

UZMANLAR PAZARTESİ GECESİNİ İŞARET ETTİ

TRT Haber’e konuşan Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi ve İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt önümüzdeki günlerin hava tahminlerini paylaştı. Nisan ortasından itibaren soğuk ve yağışlı havanın tahmin edildiğini söyleyen Bozyurt, “10 Nisan’dan itibaren Balkanlar üzerinden soğuk ve yağışlı hava kütlesi ülkemize doğru yaklaşıyor. 11 Nisan Pazartesi gecesinden itibaren yurdumuza kuzey ve batı bölgelerinden soğuk hava kütlesinin giriş yapması bekleniyor” dedi.

SICAKLIK 12 DERECE BİRDEN DÜŞECEK

Hava sıcaklıkların hissedilir derecede düşeceğini söyleyen Bozyurt, “Kuzey ve iç kesimlerde sıcaklıkların 10-12 derece birden azalması bekleniyor. Şu andan itibaren zaten kademeli olarak azalmaya başladı” açıklamasını yaptı.

YÜKSEKLERDE KAR YAĞIŞI GÖRÜLEBİLİR

Yağışların Türkiye genelinde sağanak şeklinde olması bekleniyor. Bazı yüksek bölgelerde ise karla karışık yağmur ve kar yağışının da etkili olabileceğini söyleyen Bozyurt sözlerine şöyle devam etti:

“İç kesimlerde ve yükseklerde kar yağışı görebiliriz. Karadeniz’in iç çekimlerinde, Bolu ve Kastamonu gibi illerde kar yağışı görebiliriz. İç Ege, göller bölgesi ve İç Anadolu’nun kuzey batısının yükseklerinde de yağışların karla karışık yağmur ve kar şeklinde olabileceğini söyleyebiliriz.”

ZİRAİ DON TEHLİKESİ

Gece sıcaklıklarının yer yer sıfırın altına düşmesinin de muhtemel olduğunu ifade eden Okan Bozyurt, “Bahar geldiği için çiçekler açtı. Zirai don tehlikesi de olduğundan vatandaşlardan tedbirli olmalarını öneriyoruz” dedi.

“NİSAN AYI SOĞUK GEÇEBİLİR” UYARISI

Hafta başı etkili olması beklenen soğuk hava dalgasının 2-3 sürebileceğini tahmin eden Bozyurt, nisan ayı bitmeden bir kez daha yurdun yeni bir soğuk hava dalgası altına girebileceğini de sözlerine ekleyip “20-25 Nisan arasında da böyle bir soğuk ve yağışlı hava dalgasıyla karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

BOLU VE KASTAMONU’DA KAR GÖRÜLEBİLİR

İstanbul’da yağışlar sağanak şeklinde olacak. Ancak Bolu’nun iç kesimleri ve Kastamonu’nun yüksek bölümlerinde zaman zaman kar yağışının görülebileceğini vurgulayan Bozyurt, “Ankara-İstanbul yolunda da sürücülerin hava şartlarına bağlı olarak dikkatli olmalarını öneriyoruz” sözleriyle trafiğe çıkacakları da uyardı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP