reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
e-Devlet’te ‘veri sızıntısı’ iddialarına yalanlama

e-Devlet’te ‘veri sızıntısı’ iddialarına yalanlama

ABONE OL
13 Nisan 2022 10:12
e-Devlet’te ‘veri sızıntısı’ iddialarına yalanlama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, e-Devlet altyapısından veri sızıntısı yapıldığı iddialarını yalanladı. Açıklamada, “Detaylı kontrollerde e-Devlet Kapısı altyapısında herhangi bir veri sızıntısına rastlanmamıştır” denildi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinden yapılan açıklamada, dün ortaya atılan e-Devlet Kapısı veri sızıntısı iddialarının gerçeği yansıtmadığına dikkat çekilerek, “Yapılan detaylı kontrollerde e-Devlet Kapısı altyapısında herhangi bir veri sızıntısına rastlanmamıştır” denildi.

e-Devlet Kapısı’nın vatandaşlara yönelik nüfus, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı görseli, biyometri, aile, eğitim, çalışma veya sağlık verisi gibi verileri tutmadığı, bu verileri tutan sistemlere erişim sağlayan bir kapı niteliğinde olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Servis edilen sahte Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı görsellerinin, kamuoyunca bilinen bilgiler kullanılarak sahte kimlik kartı oluşturma uygulamaları vasıtasıyla üretildiği anlaşılmaktadır. Siber güvenliğin ana öznesi bireye yönelik alınabilecek tedbirler, ulusal siber güvenliğimizin temelini oluşturmaktadır. Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler en etkin koruma yöntemidir. Dijital altyapılarımızın güvenliği ve bireylere yönelik siber güvenlik farkındalığı çalışmalarında tüm kurumlarımız iş birliği içinde faaliyet yürütmektedir.”

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK”

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİGM) de ‘veri sızıntısı’ iddialarını yalanladı.

Yapılan testler sonucunda güvenlik sistemlerinin çok iyi olduğunun raporlandığı, ayrıca verilerin sızdırılmasına yönelik herhangi bir zafiyetin tespit edilmediği bildirildi.

Genel müdürlüğün açıklamasında “Ayrıca NVİGM veri tabanlarında fotoğraflı çipli kimlik kartı görselleri de yer almamaktadır. Devletin kurumlarına karşı güveni zedelemeye yönelik ve vatandaşlarımızı paniğe sevk eden bu tür asılsız haberleri yayan kişi/kişiler hakkında Bakanlığımız Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından suç duyurusunda bulunulacaktır” denildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP