reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron: Le Pen gelirse Avrupa’ya savaş gelecek
  • Çilingir Haber
  • Dünya
  • Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron: Le Pen gelirse Avrupa’ya savaş gelecek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron: Le Pen gelirse Avrupa’ya savaş gelecek

ABONE OL
13 Nisan 2022 10:43
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron: Le Pen gelirse Avrupa’ya savaş gelecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Düzenlediği mitingde konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Le Pen’in cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Avrupa’ya milliyetçiliğin ve savaşın geri geleceğini söyledi.

Macron, ülkenin Strazburg kentinde düzenlediği mitingde, seçim mücadelesinin sadece Fransa için değil, aynı zamanda Avrupa için olduğunu vurguladı.

“LE PEN GELİRSE AVRUPA’YA SAVAŞ GERİ GELECEK”

Aşırı sağın projesinin, Avrupa Birliği’nden çıkmak olduğunu kaydeden Macron, Le Pen’in cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Avrupa’ya milliyetçiliğin ve savaşın geri geleceğini söyledi. Macron, Avrupa’da binlerce yıl savaşların yaşandığını, Avrupa’nın iç savaşlarla inşa edildiğini ve milliyetçiler arasındaki savaşlar nedeniyle birçok kez yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını aktardı.

“BAZILARI AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN ÇIKMAK İSTİYOR”

Macaristan’da olduğu gibi Le Pen’in git gide hukuka zarar verdiğini ifade eden Macron, imparatorluk rüyalarının da yeniden kurulduğunu dile getirerek, “Bu bugün Rusya’nın ve başkalarının rüyası. Bazıları Fransa için çözümün Avrupa Birliği’nden çıkmak olduğuna inandırmak istiyor çünkü diğer Avrupalılarla mücadele etmek istiyor.” dedi. Macron, sadece Avrupa ile barış için çalışılabileceğini ve Avrupa’nın kendilerini krizlerden ve savaştan koruduğunu belirtti.

“MACRON’DAN LE PEN’E AİHM TEPKİSİ”

Le Pen’in, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Fransa’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taraf olmayacağını açıklamasına tepki gösteren Macron, AİHM’in ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) önemini anlattı. Macron ile Le Pen, 24 Nisan’da düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda yarışacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP