reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Günlerdir Rus işgaline direnen Mariupol düştü: Binlerce Ukraynalı asker Rusya’ya teslim oldu
  • Çilingir Haber
  • Dünya
  • Günlerdir Rus işgaline direnen Mariupol düştü: Binlerce Ukraynalı asker Rusya’ya teslim oldu

Günlerdir Rus işgaline direnen Mariupol düştü: Binlerce Ukraynalı asker Rusya’ya teslim oldu

ABONE OL
14 Nisan 2022 13:08
Günlerdir Rus işgaline direnen Mariupol düştü: Binlerce Ukraynalı asker Rusya’ya teslim oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya işgalinde enkaza dönen ve büyük bir insani felakete doğru ilerleyen Mariupol kenti ile ilgili Moskova yönetiminden flaş bir açıklama geldi. Rus ablukası altındaki kentte 1160 Ukrayna askerinin teslim olduğu açıklandı. Teslim olan askerlerin temel gıda ve su stoklarının tükendiği belirtilirken; Rusya Mauripol’ü ele geçirmesiyle Azak Denizi’nde tam kontrolü sağladı. Mariupol’ün alınmasıyla Kırım ile Donbas arasında da doğrudan bağlantı kuruldu.

24 Şubat’ta Putin’in emriyle Rus ordusu, Ukrayna topraklarını işgal etti. Yaklaşık iki aydır devam eden savaş, Ukrayna’nın birçok kentini yangın yerine çevirdi. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü, binlercesi ise yaralandı.

İşgal devam ederken İngiliz askeri istihbarat birimi bir rapor hazırladı. Bölgede yaşanan savaş ile ilgili güncel bilgileri kamuoyu ile paylaşan yetkililer, Ukrayna’daki Kramatorsk ve Kostiantynivka bölgelerinin Rusya’nın saldırısına maruz kalacağı öngörüsünde bulundu.

1160 UKRAYNA ASKERİ TESLİM OLDU

Öte yandan raporda, Ukrayna’nın Mariupol’de Rus saldırılarına karşı savunmaya devam ettiği de belirtilirken bu sebeple çok sayıda Rus askeri ve ekipmanının da bölgede kalmaya zorlandığı belirtildi. Savaşın başından beri aralıksız olarak bombalanan Mariupol’de Ukrayna askerinin ise artık gücü tükenmiş durumda.

PUTİN, NEDEN MARIUPOL’E BU KADAR ÖNEM VERİYOR?

Savaştan önce 400 binden fazla kişinin yaşadığı liman kenti Mariupol, sanayi ve tarım açısından önemli bir nokta. Ayrıca Ukrayna işgalinde Rusya için büyük stratejik öneme sahip. Rusya kenti ele geçirirse hem Azak Denizi’nde tam kontrol sağlayacak hem de 2014’te ilhak ettiği Kırım ile doğuda Moskova destekli ayrılıkçı güçlerin büyük oranda kontrol ettiği Donbas’ı birbirine bağlayacak. Böyle bir durumda Mariupol, Rusya’nın Ukrayna’da ele geçirdiği ilk büyük kent olacak. Bu da Ukrayna’da ağır kayıplar yaşadığı ve ilerlemekte zorlandığı söylenen Rus ordusuna moral kazandıracak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP