reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
İstanbul’da öğrenci kartları, ulaşıma gelen yüzde 40’lık zamdan muaf tutulacak
  • Çilingir Haber
  • Dünya
  • İstanbul’da öğrenci kartları, ulaşıma gelen yüzde 40’lık zamdan muaf tutulacak

İstanbul’da öğrenci kartları, ulaşıma gelen yüzde 40’lık zamdan muaf tutulacak

ABONE OL
14 Nisan 2022 17:45
İstanbul’da öğrenci kartları, ulaşıma gelen yüzde 40’lık zamdan muaf tutulacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İBB Meclisi Nisan ayı oturumunda, geçtiğimiz günlerde toplu ulaşıma yapılan yüzde 40’lık zammın öğrencilere yansıyan bölümünün İBB tarafından karşılanması oy çokluğuyla kabul edildi.

İstambul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) 6 Nisan’da gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıda ulaşım ücretlerine yüzde 40 zam yapıldı. Ulaşım zammı kararının gerekçesi olarak artan maliyetler ile birlikte “kentte kamusal hizmetlerin sürdürülebilirliği ve ulaşım esnafının biraz nefes alması” gösterildi.

ÖĞRENCİ ABONMANI 109 TL OLMUŞTU

Yeni zamlarla birlikte öğrenci indirimli bilet ücreti 2.67 TL’den 3.74 TL’ye; öğrenci abonman ücreti 78 TL’den 109 TL’ye; öğretmen indirimli bilet ücreti ise 3.92 TL’den 5.49 TL’ye yükseldi.

TAKSİMETRE AÇILIŞ ÜCRETİ 9.8 TL’YE YÜKSELDİ

Taksilerde ise 7 TL olan taksimetre açılış ücreti 9.8 TL; 20 TL olan kısa mesafe 28 TL; 3.75 TL olan minibüs indi bindi ücreti 5.25 TL; 396 TL olan 0-1 km arası okul servis ücreti 554 TL olarak belirlendi.

AK PARTİ GRUBU TEKLİF SUNDU

Zamların ardından İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, öğrencilere bir müjdesi olduğunu belirterek, öğrenci akbil ücretlerine yapılan yüzde 40’lık zammın geri alınması için Meclis’e teklif sunacaklarını belirtmişti. Göksu’nun bu açıklamasının ardından pazartesi günü AK Parti grubu tarafından İBB Meclisi’ne teklif sunuldu.

BUGÜN KABUL EDİLDİ

Bugün İBB Meclisi’nin toplantısında görüşülen teklif, karara bağlandı. Oy çoğunluğuyla öğrencilerin yüzde 40’lık zamdan muaf tutulması kararlaştırıldı. Yeni kararla birlikte öğrenci indirimli bilet ücreti yeniden 2,67 TL oldu. Aylık abonman ise 109 TL’den 78 TL’ye geri indi. Aradaki bu fark ise İBB tarafından karşılanacak.

GÖKSU: CHP VE İYİ PARTİ’NİN HAYIR OYUNA RAĞMEN GEÇTİ

AK Parti İBB Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, tekliflerinin geçmesinin ardından açıklamada bulundu. CHP grubunun hayır oyuna rağmen teklifin geçtiğini belirten Göksu, “Öğrenci ulaşımına yapılan yüzde 40 zammın geri alınarak İETT’nin sübvanse edilmesi teklifimizi İBB CHP ve İYİ Parti Gruplarının “hayır” oyuna rağmen İBB Cumhur İttifakı Grupları olarak meclisimizde kabul ettik. Tüm öğrencilerimize hayırlı olsun” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP