reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Reklam Kurulu marketlerin aldatıcı tanıtımına el attı: 5 litrelik yağın 50 liraya olduğunu söylediler
  • Çilingir Haber
  • 3.Sayfa
  • Reklam Kurulu marketlerin aldatıcı tanıtımına el attı: 5 litrelik yağın 50 liraya olduğunu söylediler

Reklam Kurulu marketlerin aldatıcı tanıtımına el attı: 5 litrelik yağın 50 liraya olduğunu söylediler

ABONE OL
14 Nisan 2022 16:16
Reklam Kurulu marketlerin aldatıcı tanıtımına el attı: 5 litrelik yağın 50 liraya olduğunu söylediler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zincir marketlerin yanıltıcı reklamlarına bir yenisi daha eklendi. Alınan bilgilere göre bazı kurumlar tüketicileri, 5 litrelik yağın 50 liraya alınabileceği şeklinde mobil uygulamaya yönlendirdi. Ancak ürünü satın almak için firmaya ait uygulamaya giren tüketiciler ürüne erişemedi. Şikayetleri değerlendiren Reklam Kurulu da bu duruma el attı.

Art arda gelen zamlar kadar vatandaşları çileden çıkaran bir nokta da marka ve marketlerin yürüttükleri reklam faaliyetleri oldu. Halktan gelen şikayetler üzerine harekete geçen Reklam Kurulu, bazı marketlerin afiş ve sosyal medyadaki kampanyalarını takibe aldı. Kurul, yanıltıcı ve aldatıcı reklamları durdururken marketlere ceza yağdırdı.

AFİŞTEKİNDEN DAHA YÜKSEK FİYATA SATIŞA SUNDULAR

Reklam Kurulu’nun son toplantısında birçok reklam defalarca kez durduruldu. Kurul, zincir marketlerden birine ait 21-28 Ekim arasındaki afişlerde ikili tencere ve tava setinin indirimle 109,95 liradan satışa sunulduğunun duyurulduğunu, ancak aynı ürünün 22 Ekim’de bir mağazada 169,95 liradan satıldığını tespit etti.

YANLIŞ FİYAT BİLGİSİ VERENE 11 BİN LİRA CEZA

İlgili marketin çalışanı ise ürün etiket farkının mağaza ile alakalı olmadığını, marketlerin geneli için basılan afişte yan ürünle birlikte fiyat basım hatası yapıldığı ve hata fark edilir edilmez afişlerin toplatılarak imha edildiğini beyan etti. Tanıtımlarda yer alan fiyat bilgisinin gerçeği yansıtmadığını ve tüketicileri yanıltıcı nitelikte olduğunu değerlendiren Kurul, market zincirine 11 bin 429 lira ceza kesti ve reklamları durdurdu.

REKLAMDA VERİLEN ÜRÜNÜ SATIŞA KOYMADILAR

Reklam Kurulu, bir başka market zincirinin, sosyal medyada 5 litre ayçiçeği yağının 50,75 liraya satın alınabildiğini göstererek mobil uygulamaya yönlendirmesi konusundaki şikâyeti de değerlendirdi. İncelemeler sonucunda, ürünü satın almaları için tüketicilerin uygulamayı indirmeye yönlendirildiği ancak ürünü satın almak için firmaya ait uygulamaya giren tüketicilerin ürüne erişemediği tespit edildi. Bu durumun tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı nitelikte olduğu değerlendiren Kurul, reklamları durdurdu.

Aynı market zincirinin, farklı bir markaya ait 4 litre ayçiçeği yağını da 37,50 liradan satıldığını göstererek benzer şekilde vatandaşı aldattığını tespit eden Kurul, bu reklamları da durdurdu.

Reklam Kurulu, şubat ayı toplantısında ise görüşülen 200 dosyadan 186’sını mevzuata aykırı bulmuştu. Bunların 128’ine durdurma cezası, 58’ine toplamda 6 milyon 923 bin 147 lira idari para cezası uygulanmasına karar vermişti. Görüşülen dosyalar içinde 55 ayrı indirimli satış reklamı da vardı. Söz konusu 55 dosyadan 2’si mevzuata aykırı bulunmazken, 33’ü hakkında durdurma cezası, 20’si hakkında toplam 3 milyon 658 bin 448 lira idari para cezası uygulanmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP