reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Bölgede tansiyon yükseliyor! İsveç ve Finlandiya diken üstünde

Bölgede tansiyon yükseliyor! İsveç ve Finlandiya diken üstünde

ABONE OL
15 Nisan 2022 14:49
Bölgede tansiyon yükseliyor! İsveç ve Finlandiya diken üstünde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kuzey Avrupa’da tansiyon yükseliyor. Rusya, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği Kuzey Avrupa’da olumsuz sonuçlar yaratacak” uyarısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının, Kuzey Avrupa’daki barış ve istikrar açısından olumsuz sonuçlar yaratacağını belirtti.

Zaharova, yaptığı yazılı açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılma ihtimalini değerlendirdi.

Söz konusu ülkelerin topraklarının NATO tarafından keşfedildiğini ve burada geniş çaplı askeri tatbikatların yapıldığını belirten Zaharova, şunları kaydetti:

“NATO’nun hedefi, askeri potansiyeli ve coğrafi genişlemeyi yoğunlaştırmak, Rusya’yı tehdit etmek için başka bir cephe oluşturmaktır ancak Baltık bölgesindeki Finlandiyalı ve İsveçli komşularımızın, NATO’nun Rusya ile yeni yüzleşme cephesine dönüşmesine neden gerek duyduğu belirsiz. Kuzey Avrupa’da barış ve istikrar için olumsuz sonuçların olacağı aşikardır.”

NATO’ya üyeliğin, ülkelerin güvenliğini sağlamayacağını savunan Zaharova, “Doğal olarak seçim, İsveç ve Finlandiya yönetimlerine aittir ancak onların, bunun gibi bir adımın ikili ilişkilerimiz ve şu anda kriz durumunda olan Avrupa güvenlik mimarisi için sonuçlar yaratacağını da anlamaları gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

FİNLANDİYA İLE İSVEÇ’TEN NATO ÜYELİKLERİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, 13 Nisan’da başkent Stockholm’de bir araya gelmişti.

Marin, burada yaptığı açıklamada, ülkesinin NATO üyeliğine başvuru kararının haftalar içinde belli olacağını söylemişti.

Andersson da Avrupa’da yeni bir güvenlik durumunun söz konusu olduğunu ve kendilerinin de bunu değerlendirerek yakında NATO üyeliği konusunda bir karara varacaklarını belirtmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP