reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
AK Parti ve CHP’ye resti çeken Özdağ: İş başa düştü, mülteciler için Şam’a gidiyoruz
  • Çilingir Haber
  • Politika
  • AK Parti ve CHP’ye resti çeken Özdağ: İş başa düştü, mülteciler için Şam’a gidiyoruz

AK Parti ve CHP’ye resti çeken Özdağ: İş başa düştü, mülteciler için Şam’a gidiyoruz

ABONE OL
19 Nisan 2022 15:55
AK Parti ve CHP’ye resti çeken Özdağ: İş başa düştü, mülteciler için Şam’a gidiyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti ve CHP’nin Suriyeli mülteciler konusunda izlediği politikaları eleştiren Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Türkiye’deki sığınmacıları ve kaçakları 1 yıl içinde ülkelerine göndereceklerini belirtti. Özdağ ayrıca, “Şam hükumetiyle sığınmacı ve kaçakların geri dönüşü için görüşme sürecini başlatıyoruz. Parti yetkililerimiz sığınmacıların durumuyla ilgili Şam Hükümeti’yle görüşmeye gidecek” dedi.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, eski Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel’in CHP’den istifa ederek partisine katıldığını söyledi. Özdağ, Gürel başkanlığında parti bünyesinde kuracakları heyetin Suriyelilerin ülkelerine iadesi için Şam’da diplomatik temas süreci başlatacağını belirtti.

Zafer Partisi Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Özdağ, partilerinin 7 ay önce kurulmuş olmasına karşın Türk siyaseti üzerinde çok derin izler oluşturduğunu belirterek, AK Parti ve CHP’nin Suriyeli mülteciler konusunda izlediği politikaları eleştirdi.

Özdağ, CHP’nin, Zafer Partisi’nin ‘sığınmacı ve kaçakları ülkelerine yollayacağız’ yaklaşımından korktuğunu, Kılıçdaroğlu’nun, ‘2 yıl içinde yollayacağız’ açıklamasının da arkasında duramadığını söyledi. Özdağ, “Kılıçdaroğlu’na sesleniyorum; sizin sığınmacıları, kaçakları yollamak gibi bir derdiniz yok” diye konuştu. AK Parti’nin de Suriyelileri yollamak gibi bir politikası olamadığını söyleyen Özdağ, “Erdoğan Suriyelileri geri yollamayı ilk günden beri düşünmüyor” dedi.

Özdağ, Türkiye’deki sığınmacıları ve kaçakları 1 yıl içinde ülkelerine göndereceklerini belirterek, “Bu çerçevede Zafer Partisi olarak Şam hükumetiyle sığınmacı ve kaçakların geri dönüşü için görüşme sürecini başlatıyoruz. Adana Mutabakatını imzalayan hükumetin Devlet ve Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Zafer Partisi’ne katılmıştır. Yarın Dışişleri Bakanlığı Suriye İşleri Genel Müdürlüğü’yle partimizin yetkilileri ilk görüşmeyi yapacaklardır. Bunu takip eden süreçte sayın bakanımızın başkanlığında bir heyet Şam’da ilgililerle görüşmek üzere diplomatik temas sürecini başlatacaktır” ifadelerini kullandı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP