reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Dünyanın ilk elektrikli yük gemisi suya iniyor!

Dünyanın ilk elektrikli yük gemisi suya iniyor!

ABONE OL
20 Nisan 2022 15:50
Dünyanın ilk elektrikli yük gemisi suya iniyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Japonya, yaklaşık 9,3 milyon dolarlık bir maliyete üretilen dünyanın ilk elektrikli yük gemisi ‘Asahi Tanker’in Mayıs ayına kadar denize inerek göreve başlayacağını açıkladı. ‘Asahi Tanker’in, gemilere yakıt ikmali yapacağı ifade edildi.

Japonya, 2050 yılına kadar sıfır emisyona ulaşma hedefi kapsamında dünyanın ilk elektrikli yük gemisi ‘Asahi Tanker’i Mayıs ayı gelmeden denize indireceğini açıkladı. Yaklaşık 9,3 milyon dolarlık bir maliyetle üretilen ‘Asahi Tanker’in, gemilere yakıt ikmali yapacağı ifade edildi. Sıfır karbon emisyonu yapan elektrikli geminin, diğer gemilere fosil yakıt taşıyarak kendi içinde bir paradoks yaratması ise dikkat çekti.

Aksam.com.tr’nin Hellenic Shipping News’den aktardığı habere göre; Asahi Tanker, “Tokyo Electric Power” tarafından Kawasaki’nin ana endüstriyel bölgesine inşa edilen bir şarj noktasında şarj edilecek. 62 metre uzunluğunda olan gemi, 3,480 kWh güç üretecek. Bu güç, halihazırda piyasada satışta olan elektrikli otomobillerin ürettiği gücün yaklaşık 100 katına karşılık gelecek.

ASAHI TANKER, TEK SEFERDE 1 MİLYON LİTRE GEMİ YAKITI TAŞIYABİLECEK

Geminin lityum iyon bataryaları, ‘Asahi Tanker’e saatte yaklaşık 19 kilometre seyir hızında 100 kilometre menzil sunacak. Bununla birlikte Asahi Tanker, tek seferde 1 milyon litre gemi yakıtı taşıyabilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP