reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Milli Eğitim Müdürlüğü’nden kadın öğretmenlerin kıyafetlerine ilişkin yeni talimat
  • Çilingir Haber
  • Gündem
  • Milli Eğitim Müdürlüğü’nden kadın öğretmenlerin kıyafetlerine ilişkin yeni talimat

Milli Eğitim Müdürlüğü’nden kadın öğretmenlerin kıyafetlerine ilişkin yeni talimat

ABONE OL
9 Ağustos 2022 15:27
Milli Eğitim Müdürlüğü’nden kadın öğretmenlerin kıyafetlerine ilişkin yeni talimat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eskişehir Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara gönderdiği yazıda kadınların etek boyuna karışılarak, açık yakalı ve kolsuz gömlek giyinmemelerine ilişkin uyarı yapılırken, erkeklerin de sakal bırakmamaları istendi.

Gönderilen yazının ekinde kadınlarla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.”

Yazıda, erkek personelle ilgili ise bıyık ve sakalların nasıl şekillendirilmesine kadar sınırlar çizilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir. Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılmaz.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü imzasıyla gönderilen yazıda “8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafet yönetmeliğine dair ilgi yazı ve eki yazımız ekinde gönderilmiştir. Tüm personellerinize duyurulması hususunda bilgilerinizi rica ederim” denildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP