reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
‘Yamyam’ Güneş fırtınası Dünya’ya doğru ilerliyor

‘Yamyam’ Güneş fırtınası Dünya’ya doğru ilerliyor

ABONE OL
19 Ağustos 2022 11:45
‘Yamyam’ Güneş fırtınası Dünya’ya doğru ilerliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son günlerde, Güneş yüzeyinde parçacıkların fışkırdığı iki koronal kütle atımı (CME) meydana geldi.

Uzay hava durumu uzmanları, koronal kütle atımlarının şu anda Dünya’ya yöneldiği, uyduların ve diğer önemli sistemlerin bozulmasına neden olabileceğine dair uyardı. Güneş özellikle aktif bir dönemden geçerken, gözlemciler gelecek birkaç günün “yüksek” düzeyde güneş aktivitesi getirebileceğini söylüyor. Bu da, Dünya’ya doğru ilerlerken, birbirlerine yamyamlık edebileceğini ve daha da güçlü bir patlama haline gelebileceğini gösteriyor.

İkilinin cuma günü Dünya’ya ulaşması bekleniyor.

Bu iki CME’nin G3 sınıfı bir jeomanyetik fırtınaya neden olma ihtimali var. Bu, “şiddetli” bir fırtına olarak tanımlanan bir kategori. Bu tür olaylar, G1’den G5’e kadar uzanan bir ölçekte kategorize ediliyor. İlerleyen numaralar, yaygın güç sistemi sorunları ve iletişim kesintilerini içeriyor. Ancak bu haftaki Güneş fırtınalarının en kötü ihtimalle yalnızca G3’e ulaşması bekleniyor. Bu, bazı güç sistemleri için küçük sorunlara, uydular üzerinde olumsuz etkilere ve navigasyon sistemlerinde problemlere neden olabilir.

Bu, auroraların, diğer deyişle kuzey ışıklarının normalden çok daha güneyde görülmesi anlamına da gelebilir. Birleşik Krallık Meteoroloji Kurumu Met Office’e göre bu olay, ışıkların Kuzey İngiltere veya New York’ta gökyüzünde görülebileceği anlamına geliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP