DOLAR

32,2160

0.25%
EURO

35,0856

0.25%
ALTIN(gr)

2.446,20

0,70%
BİST 100

10677.49

0,70%
reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Gözler bugün yapılacak kritik toplantıda Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor!
  • Çilingir Haber
  • Ekonomi
  • Gözler bugün yapılacak kritik toplantıda Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor!

Gözler bugün yapılacak kritik toplantıda Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor!

ABONE OL
1 Aralık 2022 09:11
Gözler bugün yapılacak kritik toplantıda Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“BİRLİKTE TAKVİME KARAR VERECEĞİZ”

Bakan Bilgin konu hakkında yaptığı açıklamada, “Biz davet ettik. Türk-İş Başkanı Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile bir görüşme yapacağım. Görüşmede, asgari ücret konusunda yapılacak toplantıyı organize edeceğiz. Birlikte takvime karar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İKİ BAKANLA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile bir toplantı gerçekleştirdi. Beştepe’deki zirvede Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve asgari ücretle ilgili gelişmeler masaya yatırıldı. Bugün itibariyle başlayacak asgari ücret maratonu öncesi dikkat çeken toplantı sonrası resmi bir açıklama yapılmadı.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

2022 yılının başında 4 bin 253 liraya çıkarılan asgari ücrete, enflasyon nedeniyle temmuzda bir ara zam yapılmıştı. Temmuzda alınan kararla asgari ücret 5 bin 500 lira olarak açıklanmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP