reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Bakan Bilgin bugün açıklıyor! EYT yaş şartı, sınırı ne olacak?

Bakan Bilgin bugün açıklıyor! EYT yaş şartı, sınırı ne olacak?

ABONE OL
8 Aralık 2022 14:09
Bakan Bilgin bugün açıklıyor! EYT yaş şartı, sınırı ne olacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BAKAN BİLGİN’DEN EYT AÇIKLAMASI NE ZAMAN GELECEK?

Bu bütçe görüşmelerinde Bakan Bilgin ‘EYT’de yaş şartı, sınırı olacak mı’ sorusunu yanıtlayacak. Saat 11:00’de başlayan bütçe görüşmelerinin akşam saat 19:00 gibi sona ereceği ifade edildi. Bakan Bilgin’in bu zaman aralığında milyonlarca EYT’linin merak ettiği açıklamayı yapması bekleniyor.

EKONOMİ YÖNETİMİ VE AK PARTİ KURMAYLARI KÜLLİYE’DE EYT’Yİ MASAYA YATIRDI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Emeklilikte Yaşa Takılanlara ilişkin düzenleme ile ilgili son toplantı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de katıldı.

EYT’DE YAŞ ŞARTI, SINIRI OLACAK MI?

Bakan Bilgin’in teknik konularda, Bakan Nebati’nin ise bütçe konusunda verilerini paylaştığı toplantı da emeklilikte yaşa takılanlar için geniş kapsamlı değerlendirmeler yapıldı. EYT yasası için yapılan bu toplantıda yeniden yaş şartı gündeme geldi. Kadınlarda 48 erkeklerde ise 50 yaş şartı konuşulan yaş aralıkları oldu.

EYT’DE SON SÖZ BAŞKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN

EYT düzenlemesi konusunda son sözü Başkan Recep Tayyip Erdoğan söyleyecek. Çalışmanın Aralık ayı içerisinde veya yeni yılın ilk ayında Meclis’e sunulması bekleniyor. Düzenlemeden 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olup emeklilik için gerekli çalışma yılı ve prim gün sayısını dolduranlar faydalanacak.

EYT YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

2022 yılının ikinci yarısında çalışmaları hızlanan EYT düzenlemesinin Aralık ayında veya Ocak ayı başında Meclis’e gelmesi bekleniyor.

YAŞ ŞARTI KALKARSA EYT’LİLER NASIL EMEKLİ OLUR?

EYT yasası ile emekli olmak için kesinleşen 3 madde bulunuyor.

– 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişinin olması
– Prim gününün tamam olması
– Sigortalılık süresinin dolmuş olması

“EYT’de yaş şartı olacak mı” sorusunun cevabını bugün Bakan Bilgin Meclis Genel Kurulu’nda bütçe görüşmeleri sırasında verecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaya göre EYT düzenlemesi ile eğer 1999 öncesi döneme dönülürse; Kamuoyunda ’emeklilikte yaşa takılanlar’ olarak bilinen vatandaşlardan ilk etapta 1,6 milyonu aşkın kişinin emeklilik hakkı elde etmesi bekleniyor. EYT yasasının geçerlilik tarihinin ise 1 Ocak 2023 olarak düzenlenmesi bekleniyor.

EYT ŞARTLARI NE OLACAK?

8 Eylül 1999 düzenlemesi öncesinde sigorta girişi olan SSK’da 5.000 günü doldurmuş kadınlar için 20 yıl erkekler için ise 25 yıl sigortalılık süresi bulunuyordu. Yine Bağ-Kur’da ise sigortalılık süresi sabit olmak üzere kadınlar için 7.200 gün erkekler için ise 9.000 gün prim şartı bulunuyor.

SİGORTALILIK SÜRESİ KADINLARDA DOLDU

Sigortalılık süresi kadınlarda 8 Eylül 2019 tarihinde doldu. Erkeklerde ise bu süre, 8 Eylül 1999’ta sigorta girişi olan son erkekte 8 Eylül 2024’te dolacak.

Sigortalık süresinde bir değişiklik olmayacağından, milyonlarca EYT’li için emeklilik hesabı prim şartı etrafında şekillendi.

PRİM VE YIL ŞARTINI TAMAMLAYAN EMEKLİ OLACAK

EYT yasası ile 1999 düzenlemesi öncesi şartlara dönülürse prim ve yıl şartının SSK ve Bağ-Kur’lu için bu şekilde olması bekleniyor. Prim günü ve sigortalılık süresini (Yıl) dolduramayan EYT’liler ise şartları tamamladıkları zaman emekli olabilecek.

EYT’İLER İÇİN YEGANE UNSUR ‘PRİM’

Daha öncede bahsettiğimiz gibi EYT yasasına tabi olmak emeklilik için yeterli olmayacak. Sigortalılık süresi ve prim günü eksiği olan EYT’liler bunları tamamladıktan sonra başvurmaları halinde emeklilik hakkı kazanacak. Bu minvalde primi günü emekli olabilmek için yegane unsur olarak dikkat çekiyor.

1999 DÜZENLEMESİ ÖNCESİ SİGORTA GİRİŞİ OLAN SSK’LILAR DİKKAT!

Mevcut durumda 1999 öncesi sigorta girişi olan vatandaşların emeklilik şartlarına bakacak olursak; 4A SSK dediğimiz kategoride yer alan kadınlar ve erkeklerin 20 ve 25 yıl sigortalılık süresiyle 5.000 ila 5.975 gün primi tamamladıklarında emeklilik için yaşı beklediğini görüyoruz.

Yaş şartı ne burada? Erkeklerde 44-58 yaş arası, kadınlarda ise 38-56 yaş aralığı. Burada yaş şartını kaldırdığımızda diğer şartlar sabit olacak şekilde 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar emekli olabilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP