reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Reuters, jet motorlu Bayraktar Kızılelma’yı inceledi

Reuters, jet motorlu Bayraktar Kızılelma’yı inceledi

ABONE OL
16 Aralık 2022 09:33
Reuters, jet motorlu Bayraktar Kızılelma’yı inceledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Savunma sanayiindeki atılımların sürdüğü Türkiye’de Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar Kızılelma, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı olarak kayıtlara geçen Kızılelma, dünya basınınca yakından takip ediliyor.

Reuters, Baykar’ın, havadan havaya muharebe etmek üzere yeni jet motorlu insansız hava aracını havalandırdığını okurlarıyla paylaştı.

Jet motoruyla çalışıyor

Haberde, “Türkiye’nin jet motoruyla çalışan yeni insansız hava aracı, 5’inci nesil savaş uçaklarına benzer dış özellikler gösteriyor. Kızılelma, havadan havaya angajmanları yürütebilecek.

Baykar’ın Teknolojiden Sorumlu Başkanı Selçuk Bayraktar, Kızılelma’nın ilk uçuşunu başarıyla tamamladığını söyledi.” denildi.

SİHA’ların hızlarını ve taşıma kapasitelerini artıracak

Kızılelma’nın, Libya ve Irak’ın kuzeyindeki çatışmalarda da önemli rol oynayan Türkiye’deki mevcut SİHA’ların azami hızlarını ve taşıma kapasitelerini artıracağına dikkat çekildi.

Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programından çıkarıldığı anımsatılarak, “Türkiye, ardından inşası devam eden dikey kalkışlı uçak gemisini SİHA gemisine dönüştürdü. Gemi, Kızılema ve diğer insansız hava araçları için bir üs görevi görecek.” diye yazıldı.

 

Bayraktar TB2’ye talep artıyor

Öte yandan, Baykar’ın dünya çapında popülerlik kazanmaya devam ettiği, bu durumun son olarak Ukrayna’da görüldüğü belirtilerek, şunlar aktarıldı:

“Bayraktar TB2, küresel çatışmalarda öne çıkarak Baykar’ı küresel ilgi odağı haline getirdi ve onu büyük bir üretici ve ihracatçı yaptı.

Baykar’ın SİHA’larına yönelik uluslararası talep, lazer güdümlü zırh delici bombaların Suriye, Ukrayna ve Libya’daki çarpışmalarda kullanılmasının ardından hızla arttı.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP