reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Asgari ücret pazarlığında gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrildi

Asgari ücret pazarlığında gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrildi

ABONE OL
21 Aralık 2022 11:14
Asgari ücret pazarlığında gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asgari ücret pazarlığında gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrildi

Asgari ücretin belirlenmesi beklenen 3. toplantıda da taraflar arasında uzlaşı sağlanamadı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay toplantı sonrasında yaptığı açıklamada tekliflerinin 9 bin TL olduğunu açıklarken işveren cephesi ise bu teklife sıcak bakmıyor. Uzlaşının sağlanamaması sonucu gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hamlesine çevrildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde dün üçüncü kez toplandı. Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan komisyon bir araya geldi.

TÜRK-İŞ’İN RESMİ TEKLİFİ 9 BİN TL

Komisyonda işçileri temsil eden Türk-İş’in Başkanı Ergün Atalay, toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Atalay, “20 gündür süren bir süreç, arkadaşlar üçüncü toplantıyı yaptılar. Beni de buraya çağırdılar. Türk-İş 40 senedir bir araştırma yapıyor. Ayın birinde Türk-İş’in açlık sınırı 7 bin 785 TL, yoksulluk sınırı 10 bin TL. Böyle bir ifade kullanmıştık, bu ifade üzerinden 20 gündür Türk-İş’in teklifi 7 bin 785 TL dendi. Bizim bu zamana kadar hiçbir teklifimiz olmadı. Şimdi teklifi yukarıda Bakan Bey’e, Komisyon’a söyledim. Türk-İş’in resmi teklifi 9 bin TL’dir. Verirlerse masaya oturur, görüşür imzalarız, vermezlerse bu meselenin içinde olmayız” diye konuştu.

% 64 ZAM GELMİŞ OLACAK

Net asgari ücretin 8 bin TL olması halinde temmuz ayında belirlenen 5 bin 500 TL’ye göre yüzde 45, ocak ayındaki 4 bin 253 TL’ye göre ise yüzde 88 oranında artış yapılmış olacak. Net asgari ücretin 8 bin 500 TL’ye çıkartılması temmuza göre yüzde 55, ocak ayına göre yüzde 100 artış anlamına gelecek. Net ücretin 9 bin TL olması o halinde ise artış oranı temmuz ayına göre yüzde 64, ocak ayına göre de yüzde 112’ye ulaşacak.

ERDOĞAN’IN DEVREYE GİRMESİ BEKLENİYOR

Komisyon toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü. Toplantı sürerken Türk-İş Başkanı Atalay, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in odasında bir araya geldi. Buradaki görüşmeden de uzlaşı çıkmadı. Atalay 9.000 TL talebini dile getirdi. Masada uzlaşı sağlanamayınca telefon trafiği başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girmesi bekleniyor.

ŞU ANDA MALİYET 7 BİN 603 TL

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirasını brüt asgari ücret, bin 3 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluş

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP