reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Soğuk yağışlı hava, Ocak ayı ortalarından sonra etkisini gösterecek

Soğuk yağışlı hava, Ocak ayı ortalarından sonra etkisini gösterecek

ABONE OL
7 Ocak 2023 08:03
Soğuk yağışlı hava, Ocak ayı ortalarından sonra etkisini gösterecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İklim değişikliği de küresel sorunlar listesinde yer alırken, buna bağlı olarak mevsim normallerinin dışında hava olayları da yaşanmaya devam ediyor. Ani ve anormal yağışlar, aşırı sıcaklıklar tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de etkiliyor.

İç kesimlerde yer yer kar yağışı başladı

Herkes, merakla kar yağışının ne zaman geleceğini beklerken, önceki gün ve dün akşam saatlerinde yurdun iç ve doğu kesimlerinde yağışlar başladı.

Uzmanlar ise etkili kar yağışlarının Ocak ayının 15’i sonrası yurda gireceğini belirtti.

Sonbaharda yaşanan yağış eksikliği, kışın da devam ediyor

Türkiye, sonbahar mevsiminde hemen hemen hiç yağış almadı. Kış mevsiminin ilk aylarında da kurak bir soğuk etkisini sürdürdü. Öte yandan Avrupa’da da mevsim normallerinin üzerinde bir hava sıcaklığı devam ediyor. Polonya, Danimarka ve Çekya’nın da olduğu 8 ülkede en sıcak Ocak ayının yaşandığı açıklanmıştı.

Kışın başlangıcı Aralık ayı kurak geçti

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Meteoroloji Uzmanı Güven Özdemir, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sonbahar aylarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini aktaran Özdemir, “Hemen hemen bu aylarda hiç yağış almadık. Aralık ayı maalesef kış mevsiminin ilk ayı olmasına rağmen kurak geçti. Mevsim normallerinin ortalama 8 derece üzerinde bir sıcaklık ile seyretti. Ocak ayının ilk haftası da bu şekilde geçiyor. Bu durum hem İstanbul hem de Anadolu için de geçerli” ifadelerini kullandı.

“Akdeniz’e Salı günü kuvvetli alçak basınç geliyor”

Yüksek basıncın etkisiyle sis, buzlanma ve kuru soğuk gibi olayların olduğunu belirten Özdemir, “Önümüzdeki günlerde bu olaylar etkisini sürdürecek ancak bugün itibariyle alçak basınç sisteminin Karadeniz kıyılarında görüldüğünü söyleyebiliriz. Karadeniz ve Doğu Karadeniz’in yüksek kesimleri yağış alabilir. Akdeniz’e Salı günü kuvvetli bir alçak basınç sistemi geliyor” dedi.

İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’in yüksek kesimlerinde kar yağışı

Kar yağışının İstanbul ve Marmara bölgesinde şu anlık görünmediğinin altını çizen Özdemir, “İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgesinin yüksek kesimlerinde kar yağışı olacaktır. Şu anlık kuvvetli bir kar yağışının görünmediğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP