reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Almanya’da nitelikli personel açığının zararı 100 milyar euro

Almanya’da nitelikli personel açığının zararı 100 milyar euro

ABONE OL
13 Ocak 2023 09:53
Almanya’da nitelikli personel açığının zararı 100 milyar euro
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK), nitelikli işçi sıkıntısının Alman ekonomisi için acil bir sorun olmaya devam ettiğini belirti.

DIHK, nitelikli işçi sıkıntısının 100 milyar euroluk değer kaybına neden olduğunu bildirdi.

DIHK tarafından 22 bin Alman şirketin katılımıyla yapılan “nitelikli işçi” araştırmasının sonuçları açıklandı.

45 milyon insanın yüzde 30’u emekliliğe ayrılacak

Ülkede gelecek 15 yıl içerisinde çalışan 45 milyon insanın yüzde 30’u emekliliğe ayrılacak fakat onların yerini Almanya’nın kendi vatandaşları dolduramayacak.

Takviye gerekiyor

Dünyanın dördüncü büyük ekonomisi, şayet bu demografik sorununu yurt dışından takviye ile çözemezse, çok daha az nüfus ve istihdam ile mevcut üretimi sürdüremeyecek.

Şirketlerin yüzde 53’ünde pozisyonlar boş

Rapora göre, Almanya’da şirketlerin yüzde 53’ü, geçici istihdam dahil, şu anda boş pozisyonlarını dolduramıyor.

Personel sorunu geçen yıla göre daha çok büyüyecek

Geçen yıl şirketlerin yüzde 51’inin nitelikli yeni çalışan istihdam etmekte güçlük çektiği hatırlatılan raporda, birçok şirket ekonomik açıdan zor bir yıl beklemesine ve personel planlamalarını küçültmesine rağmen, açık pozisyonların doldurulmasındaki sorunların bir önceki yıla göre yeniden kötüleştiği vurgulandı.

Ekonomik sorunlara ek olarak nitelikli işçi darboğazı artıyor

Raporda, Almanya’da ham madde ve ara ürün kıtlığı gibi tedarik sorunlarının yanı sıra nitelikli işçide giderek daha fazla darboğaz olduğuna yer verilerek, bunun dijitalleşme, iklim değişikliği veya e-hareketlilik gibi gelecekteki önemli dönüşümlerin uygulanması için ek bir zorluk oluşturacağı uyarısında bulunuldu.

“2 milyon pozisyon boş kalacak”

DIHK Genel Müdür Yardımcısı Achim Dercks, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Almanya’da yaklaşık 2 milyon pozisyonun boş kalacağını varsayıyoruz. Bu da yaklaşık 100 milyar avroluk bir kayıp değer oluşturma potansiyeline karşılık geliyor.” ifadesini kullandı.

“Nitelikli işçi kıtlığı katma değere mal oluyor”

Dercks, birçok boş pozisyona ve istikrarlı iş gücü piyasası durumuna rağmen Almanya’nın kendini güvende hissetmemesi gerektiği konusunda uyararak, şöyle devam etti:

“Çünkü nitelikli işçi kıtlığı katma değere mal oluyor ve örneğin kamu bütçelerinin finansmanındaki zorlukları artırıyor. Yüksek enerji fiyatları ve karbon nötr olma yolundaki ek yüklerle birleştiğinde, personel eksikliği kesinlikle üretimin yurt dışına taşınmasına yol açabilir.”

“Pratik uzmanlığa sahip insanlara ihtiyaç var”

Dercks, “Enerji dönüşümü, dijitalleşme ve altyapı genişletme gibi görevler için biz her şeyden önce pratik uzmanlığa sahip insanlara ihtiyaç var.” ifadesini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP