reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Burkina Faso, Fransız askerlerinin ülkeden ayrılmasını istedi

Burkina Faso, Fransız askerlerinin ülkeden ayrılmasını istedi

ABONE OL
23 Ocak 2023 15:49
Burkina Faso, Fransız askerlerinin ülkeden ayrılmasını istedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir Afrika ülkesi daha Fransız sömürgesine karşı ayağa kalktı..

Burkina Faso, Burkina Faso Devlet Televizyonunun (RTB) Burkina Faso Haber Ajansını (AIB) kaynak gösterdiği haberine göre Fransa ile 2018’de imzalanan askeri iş birliği anlaşmasını askıya aldı.

Fransız askerlerine süre verdi

Hükümet, ülkede konuşlu Fransız askeri birliklerinin 1 ay içerisinde ülkeden ayrılmasını istedi.

Başkent Vagadugu’da konuşlu Fransız Sabre Görev Gücü’nde, 400 asker görev yapıyor.

Burkina Faso’da 30 Eylül 2022’de yapılan askeri darbe sonrasında bir süredir var olan Fransız karşıtlığı güç kazanmıştı.

Fransız Büyükelçinin de ayrılması istendi

Burkina Faso hükümeti, aralık sonunda Fransa’dan, Vagadugu Büyükelçisi Luc Hallade’ın görevden alınmasını ve yerine başka bir ismin gelmesini talep etmişti.

Hükümet, Hallade’ın artık güvenilir bir muhatap olmadığını belirterek, kendisiyle çalışmak istemediklerini ifade etmişti.

Ülkede, 22 Aralık 2022’de, 2 Fransa vatandaşı casusluk suçlamasıyla sınır dışı edilmiş, 4 Aralık 2022’de de Fransız radyosu Radio France Internationale’in (RFI) yayınları askıya alınmıştı.

Fransız karşıtı eylemler hız kazanmıştı

Burkina Faso’da 30 Eylül 2022’de yaşanan askeri darbenin ardından devrik lider Paul-Henri Damiba’nın Fransa Büyükelçiliğine sığındığı iddiaları sokakları karıştırmıştı.

İddiaların ardından Fransa Büyükelçiliği etrafında toplanan göstericiler, Fransa karşıtı sloganlar atarak binaya girmeye çalışmıştı. Elçiliğe giremeyen göstericiler, binanın giriş kısmını ateşe vermişti.

Fransa Büyükelçiliği, o tarihten bu yana halkın girişine kapatılırken etrafındaki güvenlik önlemleri artırılmıştı.

18 Kasım 2022’de düzenlenen gösteride de büyükelçilik önünde toplanan protestocular, Fransa karşıtı sloganlar atmış, elçilik binasına taş ve sopalarla saldırmaya çalışmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP