reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
İsveç Başbakanı: Kimsenin ‘Erdoğan kapıyı kapattı’ diye yorumladığını sanmıyorum
  • Çilingir Haber
  • Gündem
  • İsveç Başbakanı: Kimsenin ‘Erdoğan kapıyı kapattı’ diye yorumladığını sanmıyorum

İsveç Başbakanı: Kimsenin ‘Erdoğan kapıyı kapattı’ diye yorumladığını sanmıyorum

ABONE OL
25 Ocak 2023 09:24
İsveç Başbakanı: Kimsenin ‘Erdoğan kapıyı kapattı’ diye yorumladığını sanmıyorum
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsveç, son günlerde başkent Stockholm’de Türkiye Büyükelçiliği yakınında Kur’an-ı Kerim yakılmasıyla gündemden düşmüyor…

NATO üyesi olmak için Türkiye’nin onayını alması gereken İsveç, ülkesinde yaşanılan son skandalla büyük tepki aldı.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Dışişleri Bakanı Tobias Billström ve Savunma Bakanı Pal Jonson, Stockholm’de ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada yaptığı konuşmasında ülkesinde yaşanılan skandala değinen Kristersson, İsveç’in NATO üyeliğini provokatörlerin engellemeye çalıştığını söyledi.

“Türkiye ile yeniden işleyen diyaloğa dönmek istiyoruz”

Türkiye ile yeniden işleyen diyaloğa dönmek istediğini belirten Kristersson, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları hakkında ise yorum yapmadı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra İsveç’in en ciddi güvenlik sorununu yaşadığını belirten Kristersson, şu ifadeleri kullandı:

“İsveç’in NATO’ya katılmasının ne kadar ciddi olduğunu bazıları anlamıyor. Provokatörler, İsveç’in üyeliğini engellemeye çalışıyor. Türkiye ile tekrar işleyen bir diyaloğa dönmek istiyoruz. Türkiye, kendi kararlarını kendi verir, buna saygı duymak zorundayız, bu süreci sakinleştirmek istiyoruz.”

“Finlandiya hala NATO’ya İsveç ile beraber girmek istiyor”

Kristersson, Finlandiya’nın İsveç ile NATO’ya beraber girmek istediğine dikkati çekerek, “Finlandiya, hala NATO’ya İsveç ile beraber girmek istiyor. İsveç’in NATO’ya üye olması engellenirse, bu durum Finlandiya’nın NATO’ya yalnız girmesine engel teşkil etmez.” dedi.,

“Bunu kimsenin ‘Erdoğan kapıyı kapattı’ şeklinde yorumladığını sanmıyorum”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç’e yönelik son açıklamalarına da değinen Kristersson, “Erdoğan’ın açıklamasına yorum yapmayacağım. Bunu kimsenin, ‘Erdoğan kapıyı kapattı’ şeklinde yorumladığını sanmıyorum.” iddiasında bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP