reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Toprak Mahsulleri Ofisi fındık fiyatını aşağıya çekti

Toprak Mahsulleri Ofisi fındık fiyatını aşağıya çekti

ABONE OL
2 Şubat 2023 09:35
Toprak Mahsulleri Ofisi fındık fiyatını aşağıya çekti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Toprak Mahsulleri Ofisi piyasaya fındık satışına başladı.

Depodaki fındık için belirlenen 58 lira, yükselişe geçen piyasaları etkiledi.

68-70 lira arasında satılan fındık fiyatının hızla düşmesi esnafları rahatsız etti.

Giresun’un tarihi Fındık Pazarı esnaflarından Mustafa Kankaya, TMO’nun depolarındaki fındığı 50 randıman esasına göre 58 liradan satışa sunacağını açıklamasına tepki gösterdi.

“Piyasa 70 lirayı kabullenmişti”

TMO’nun duyurusunun ardından serbest piyasada en düşük 64 lira olan fındığın 58 liraya düştüğünü belirten Kankaya, şu ifadeleri kullandı;

Önceki gün serbest piyasada 64 liradan işlem gören Giresun kalite fındık, TMO’nun depolarında bulunan fındığı satışa çıkaracağını açıklanmasının ardından sert bir düşüş yaşayarak 58 liraya çakıldı. TMO’nun elinde yaklaşık 150 bin ton fındık mevcut. Piyasada da yaklaşık olarak 150 bin ton fındık olduğu öngörüldüğünde, dünden bugüne fındık sektörünün zararı yaklaşık 1,5 milyar liradır. TMO’nun müdahale alımı yaparak piyasalara getirdiği fiyat istikrarının ardından dün TMO depolarındaki fındığın 50 randıman esasına göre 58 liradan satışa sunulacağının açıklanması, yani serbest piyasanın yaklaşık 5 lira altından açıklanan fiyat kararı sektörü ve üreticileri çok büyük zarara uğratmıştır. Serbest piyasada 65 ile 70 lira arasında fiyat beklentisi varken ve piyasa bu beklentiyi kabullenmişken, TMO’nun düşük fiyatlara satış kararının acilen gözden geçirilmesi gerekmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP