reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
DSÖ, Türkiye’deki deprem için 3. Seviye Acil Durum ilan etti

DSÖ, Türkiye’deki deprem için 3. Seviye Acil Durum ilan etti

ABONE OL
8 Şubat 2023 14:21
DSÖ, Türkiye’deki deprem için 3. Seviye Acil Durum ilan etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de 6 Şubat günü gerçekleşen deprem, dünya çapında yankı uyandırdı.

Afet bölgelerine tüm dünyadan yardım sürerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 10 il için OHAL ilan edildiğini duyurdu.

Bir yeni gelişme daha Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) geldi.

3. Seviye Acil Durum ilan edildi

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge, dün DSÖ’nün Türkiye ve Suriye’nin kuzeybatı bölgelerinde etkili olan iki büyük deprem sonrasında en yüksek seviye olan ‘3. Seviye Acil Durum’ ilan ettiklerini duyurdu.

Kurum çapındaki tüm varlıklar seferber edilecek

DSÖ’nün 3. Seviye Acil Durumu ise en yüksek acil durum olarak değerlendirilirken, aynı zamanda DSÖ’nün kurum çapındaki varlıkların seferber edilmesi anlamını taşıyor.

Dr. Kluge, dün gerçekleşen DSÖ Yönetim Kurulu’na Türkiye ve Suriye depremi ile ilgili bilgilendirme sunumu yapıldığını vurguladı.

Dr. Kluge, açıklamasında “Kendi hayatları tehlikedeyken müdahale eden Gaziantep’teki saha ofisimizdeki DSÖ personeli de dahil olmak üzere ilk müdahale ekiplerini takdir ve takdirle karşılıyorum.” dedi.

” Türk yetkililerini takdir ediyorum”

Kluge, DSÖ Avrupa’nın ekiplerinin Gaziantep, Ankara ve İstanbul’da faaliyet gösterdiğini belirterek şu cümleleri kullandı;

Hayat kurtarmak için dikkate değer bir müdahale operasyonu başlatan Türk yetkililerini takdir ediyorum. Muazzam bir dayanışma gösteren Üye Devletlere teşekkür ederim. Uluslararası toplumu desteğini artırmaya devam etmeye, Türkiye Hükümeti ve DSÖ ile tam koordinasyon sağlamaya davet ediyorum.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP