reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Depremde merak edilen soru: Enkaz altında kaç gün yaşanabilir

Depremde merak edilen soru: Enkaz altında kaç gün yaşanabilir

ABONE OL
15 Şubat 2023 09:44
Depremde merak edilen soru: Enkaz altında kaç gün yaşanabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen 2 büyük depremde binlerce canımızı yitirdik.

Depremin üzerinden 10 gün gibi bir süre geçse de umutlar tek bir can için diri tutuluyor.

Bu denli büyük bir felaketi yaşadığımız şu günlerde ise akıllara takılan sorulardan biri de “Bir insan enkaz altında ne kadar yaşar?” oldu.

Enkaz altında bir haftadan fazla yaşadılar

Deprem bölgelerinde gösterilen başarılı çalışmalar sonucu binlerce insan kurtarıldı. Bu depremzedelerden bazıları ise depremin üzerinden 9 gün geçmesine rağmen hayata “merhaba” dedi.

Kurtarılanların büyük bir bölümünün, günlerce enkaz altında kalan çocuk ve bebekler olduğu da bilinen bir gerçek.

Depremde merak edilen soru: Enkaz altında kaç gün kalınabilir

Hava koşulları önemli bir etken

Uzmanlara göre bir haftaya kadar enkaz altında hayatta kalmak mümkün. Ancak bu süre kişinin ciddi şekilde yaralanıp yaralanmadığına ve hava koşullarına bağlı olarak değişebilir.

Bir afetin ardından çoğu kurtarma ilk 24 saat içinde oluyor. Uzmanlara göre ondan sonra her geçen gün hayatta kalma şansı azalıyor.

Suya erişim ve nefes alabilmenin yanı sıra hava koşulları önemli faktörler arasında yer alıyor.

“Yedi günden sonrası olağanüstü bir durum”

Massachusetts General Hospital’da acil durum ve afet tıbbı uzmanı olan Dr. Jarone Lee, “Genellikle beşinci-yedinci günden sonra canlı birini bulmak nadir görülen bir durum. Ancak yedi günden sonra bile hayatta kalmayı başarmış olanlar da var. Ama bunlar ne yazık ki olağanüstü durumlar.” dedi.

Uzmanlardan görüşler

Haiti ve Nepal’deki depremlerden sonra kurtarma ekiplerinde görev alan Stanford Üniversitesi acil tıp profesörü Dr Paul Auerbach da, “Yaralanma ne kadar ciddiyse, hayatta kalma şansı o kadar az.” diye konuştu.

Kaliforniya Üniversitesi, San Francisco’dan acil tıp uzmanı Dr. Christopher Colwell, “Gerçekten mucizevi bazı kurtarmalar yaptığımız ve insanların korkunç koşullar altında hayatta kaldığı birçok farklı senaryo oluyor.” dedi.

Ayrıca zihinsel durum da hayatta kalma şansını etkileyebilir.

Chiampas, diğer hayatta kalanlarla veya kurtarma ekipleriyle hiçbir teması olmayan, cesetlerin yanında mahsur kalmış insanların umutlarını yitirebileceğini kaydetti.

Depremde merak edilen soru: Enkaz altında kaç gün kalınabilir

Marmara depreminde 151 saat sonra enkaz altından kurtarıldı

Türkiye’de Marmara depreminde mucizeler yaşanmıştı. Depremden tam 151 saat sonra enkaz altından sağ olarak çıkarılan İsmail Çimen de (5 yaşında) yaşanan mucizelerin simgesi olmuştu. Basında “Mucize İsmail” olarak anılan küçük çocuğun annesi de depremin ikinci gününde kurtarılmıştı. Ancak İsmail’in babası ve üç kardeşi göçük altında can verdi.

Marmara Depremi’ndekine benzer bir mucize ise Şubat 2004’te Konya’da yaşanmıştı. Çöken apartmanın enkazından 131 saat sonra 16 yaşındaki Muhammet Kelam kurtarılmıştı.

Dünyadan mucize örnekleri

Beichuan’da yaşanan bir mucize ise hala akıllarda. Xie Shou Ju adındaki bir kadın, enkaz altında 72 saat kaldıktan sonra ufak sıyrıklarla kurtarıldı. Ancak kocasının kurtarılması biraz daha zaman aldı. Eşi Doktor Tang Xiong, depremden 139 saat sonra enkazdan canlı çıkarılmıştı.

Mianzhu kentinde 80 yaşındaki kısmi felçli Xiao Zhihu adlı bir adam ise tam 266 saat sonra enkaz altından sağ kurtarıldı. Evinin sütunları altında kalan Zhihu’yu, 11 gün boyunca hayatta tutan durum ise eşi tarafından beslenmesi oldu. Diğer büyük depremlerde olduğu gibi Haiti depreminde pek çok mucize kurtuluş yaşandı. Bu mucizelerin en küçük kahramanı 3 haftalık Elisabeth oldu. Minik kız bir hafta enkaz altında kaldı ama ölmedi.

Haiti’deki depremin 10’uncu gününde Port-au-Prince’te önce 84 yaşındaki bir kadın, kısa bir süre sonra da 21 yaşındaki bir genç enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Kurtulan genç, susadığında idrarını içmek zorunda kaldığını da anlattı.

Haiti’de 2010 yılının Ocak ayında yaşanan depremden 14 gün sonra bir adam, defalarca yağmalanan bir dükkanın yıkıntıları altından sağ olarak çıkarılmıştı.

Bahsedilen bu depremde en az 200 bin kişi ölmüştü. Haiti depreminin 14’üncü gününde enkaz altından canlı çıkarılan Rico Dibrivell, felaketlerde yaşanan mucizelerin son örneğiydi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP