reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Prefabrik yapılarda KDV kolaylığı sağlanacak

Prefabrik yapılarda KDV kolaylığı sağlanacak

ABONE OL
25 Şubat 2023 10:49
Prefabrik yapılarda KDV kolaylığı sağlanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanamaraş merkezli depremlerin ardından 20 gün geçti.

11 ili etkileyen depremler binlerce evi enkaza çevirdi.

Öte yandan binlerce ev ağır hasar aldı.

Yaşanan yıkımlardan sonra vatandaşlar hızlı ve güvenilir olan konteyner ve prefabrik yapılara yönlendi.

Artan taleplerden sonrasında bakanlık devreye girdi.

KDV iade alacağı, yılı içinde ve nakden iade edilebilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan “Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, prefabrik yapı ile konteynerlerin indirimli orana tabi teslimlerinden kaynaklanan KDV iade alacağı, yılı içinde ve nakden iade edilebilecek.

KDV yüzde 1 oldu

Alınan karara göre, Kasım 2020 tarihli son yapılandırma yasasından yaralananların taksit ödeme süresi uzatıldı. Taksitler, mücbir sebep halinin sona erdiği 31 temmuzu izleyen ayda başlayacak.

kararla deprem bölgesi ve kurum sınırlaması kaldırıldı. Yılsonuna kadar tüm prefabrik ve konteyner teslimlerinde KDV yüzde 1 oldu.

Prefabrik yapılarda KDV kolaylığı sağlanacak

İndirim sonrasında nakden ya da mahsuben iade edilebilmesine yönelik düzenleme yapıldı

Deprem felaketi nedeniyle ilan edilen mücbir sebep döneminde KDV iade taleplerinin yerine getirilmesine ilişkin yapılan düzenlemeler kapsamında, deprem felaketi nedeniyle mücbir sebep hali ilan edilen illerde mükellefiyeti bulunanların beyanname verme yükümlülükleri ertelendiğinden, iade taleplerine ilişkin KDVİRA sistemi tarafından yapılan sorgulama neticesinde üretilen kontrol raporunda, alım yapılan mükelleflerin (alt mükellefler dahil) mücbir sebep nedeniyle KDV beyannamesi vermemesi ve/veya Ba-Bs bildiriminde bulunmamasından kaynaklandığı tespit edilen olumsuzluklara isabet eden kısmının teminat verilmesi halinde nakden ya da mahsuben iade edilebilmesine yönelik düzenleme yapıldı.

Prefabrik yapılarda KDV kolaylığı sağlanacak

Mücbir sebep hali ilan edilen döneme isabet eden kısmı için işlemeyecek

Mücbir sebep halinde olduğu kabul edilen mükelleflerin KDV iade taleplerine ilişkin olarak (ATU kapsamındaki iadeler dahil) KDV Genel Uygulama Tebliği’nde yeminli mali müşavirlik (YMM) raporlarının ibrazı için belirlenen süre, mücbir sebep hali ilan edilen döneme isabet eden kısmı için işlemeyecek, mücbir sebep halinin sona erdiği tarihten itibaren kalan süreler işlemeye devam edecek.

Mücbir sebep kapsamında bulunan mükelleflerin KDV iade taleplerine ilişkin olarak vergi dairelerince eksikliklerin tamamlanması için gönderilen yazılarda verilen süre için de aynı uygulama geçerli olacak.

Resmi Gazete’de yürülüğe girdi

Öte yandan Bakanlığın Tahsilat Genel Tebliği de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

3 ay ihracat yasaklandı

Bir diğer yandan Ticaret Bakanlığı, depremler nedeniyle ilk etapta ortaya çıkan geçici barınma ihtiyacının acilen giderilmesi için konteyner ev ve prefabrik yapı ihracatını 3 ay yasakladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP