reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Meteoroloji’den 33 il için fırtına ve yağış uyarısı

Meteoroloji’den 33 il için fırtına ve yağış uyarısı

ABONE OL
6 Mart 2023 08:44
Meteoroloji’den 33 il için fırtına ve yağış uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava tahmin raporunu yayımladı. Yayımlanan raporda Türkiye’nin birçok bölgesi için fırtına uyarısı yapılırken, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu ile Gaziantep, Kilis, Adıyaman çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. MGM; “turuncu” ve “sarı” kod uyarısında da bulundu. 3 kentte kuvvetli yağış, 30 kentte de kuvvetli rüzgar bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 5 günlük hava tahmin raporunu yayımladı. Ülke genelinde parçalı ve çok bulutlu havanın hakim olacağı belirtilirken 33 il için de sarı ve turuncu kodlu uyarı yayınlandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyarısında Adana, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Kars, Malatya, K.Maraş, Mardin, Muş, Rize, Siirt, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis ve Osmaniye illeri yer aldı.

3 kentte kuvvetli yağış, 30 kentte de kuvvetli rüzgar bekleniyor.

Yetkililer, ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, çatı uçmaları, hortum ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı.

Hava durumu: Meteoroloji'den 33 il için fırtına ve yağış uyarısı (Bugün hava nasıl olacak?) - 1

 

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

Ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu ile Gaziantep, Kilis, Adıyaman çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Akdeniz’de yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Batı ve Doğu Akdeniz’in doğusu, Karadeniz’in kıyı kesimleri, Kocaeli, Sakarya, Ankara, Kırıkkale, Çankırı ve Çorum ile Konya’nın kuzey ve batı, Bilecik’in kuzey, Afyonkarahisar’ın doğu çevrelerinde yerel kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.
Gece ve sabah saatlerinde kuzeydoğu kesimlerde buzlanma ve don bekleniyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda toz taşınımı görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.
HAVA SICAKLIĞI: Sıcaklıkların kuzey ve batı kesimlerde mevsim normalleri civarında, diğer yerlerde mevsim normallerinin 3-5 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-80 km/saat, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde yer yer 90 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Öte yandan bugün Batı ve Doğu Akdeniz’in doğusu, Karadeniz’in kıyı kesimleri, Kocaeli, Sakarya, Ankara, Kırıkkale, Çankırı ve Çorum ile Konya’nın kuzey ve batı, Bilecik’in kuzey, Afyonkarahisar’ın doğu çevrelerinde beklenen yağışların yerel kuvvetli olacağı tahmin edildiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Hava durumu: Meteoroloji'den 33 il için fırtına ve yağış uyarısı (Bugün hava nasıl olacak?) - 2

7 MART SALI GÜNÜ HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Hava durumu: Meteoroloji'den 33 il için fırtına ve yağış uyarısı (Bugün hava nasıl olacak?) - 3

8 MART ÇARŞAMBA GÜNÜ HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Hava durumu: Meteoroloji'den 33 il için fırtına ve yağış uyarısı (Bugün hava nasıl olacak?) - 4

9 MART PERŞEMBE GÜNÜ HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Hava durumu: Meteoroloji'den 33 il için fırtına ve yağış uyarısı (Bugün hava nasıl olacak?) - 5

10 MART CUMA GÜNÜ HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Hava durumu: Meteoroloji'den 33 il için fırtına ve yağış uyarısı (Bugün hava nasıl olacak?) - 6

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP