reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Türkiye’ye F-16 satışı konusunda ABD’den yeni açıklama

Türkiye’ye F-16 satışı konusunda ABD’den yeni açıklama

ABONE OL
24 Mart 2023 09:16
Türkiye’ye F-16 satışı konusunda ABD’den yeni açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışı konusunda ABD Başkanı Joe Biden, yeşil ışık yakmış, olumlu yöndeki fikrinin değişmediğini ancak Kongre’den onay alması gerektiğini aktarmıştı.

ABD’den gelişmelere ilişkin yeni bir açıklama geldi.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a F-16 uçaklarının Türkiye’ye satışı ve Joe Biden yönetiminin Türkiye’nin bu F-16’ları ‘ABD’nin müttefikleri ve ortaklarına karşı kullanılmadığından emin olmak için attığı adımlar’ soruldu.

“İttifak için önemli olduğunu düşünüyoruz”

Blinken, “Türkiye’nin yenilenmiş F-16’ları ve mevcut F-16’lar için modernizasyon paketini alması gerektiğine inanıyoruz. Bunun NATO için, ittifak için önemli olduğunu düşünüyoruz” cevabını verdi.

NATO müttefikleri arasındaki gerilimlerin azaltılması ve gerilime neden olacak eylem veya retorikten kaçınılması için çalıştıklarını ifade eden ABD’li Bakan, şu ifadeleri kullandı:

Türkiye, Yunanistan veya başka bir NATO müttefikiyle ilgili çabalarımızın odak noktası tam olarak birbirleriyle uyumlu olmaları için ihtiyaçları olan ekipman ve teknolojiye sahip olmalarını sağlamaktır. Aynı zamanda, tabii ki aralarındaki herhangi bir anlaşmazlık varsa, sağladığımız herhangi bir ekipman veya teknolojinin bu anlaşmazlıklarda kullanılmamasını sağlıyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP