reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Rusya, Ukrayna ile 2. müzakere görüşmelerini ertelediğini açıkladı!

Rusya, Ukrayna ile 2. müzakere görüşmelerini ertelediğini açıkladı!

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali bir haftadır devam ediyor. Tarafların aralarında yapacağı ikinci müzakere görüşmeleri Rusya devlet ajansı TASS'ın yaptığı açıklamaya göre ertelendi.

ABONE OL
2 Mart 2022 11:55
Rusya, Ukrayna ile 2. müzakere görüşmelerini ertelediğini açıkladı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna ve Rusya’dan birer heyet Belarus sınırında aynı masaya oturmuştu. Savaş devam ederken bugün de 2. görüşme gerçekleştirilecekti. Ancak Rusya devlet ajansı TASS, ikinci müzakere görüşmesinin ertelendiğini duyurdu.

Tarafların müzakere görüşmesindeki talepleri de ortaya çıktı. Rusya’nın, Ukrayna’dan blok dışı statüsünü parlamento düzeyinde belgelemeyi ve bu konuda bir referandum düzenlemeyi talep ettiği iddia edildi. Bunun dışında Rus tarafı, Ukrayna’dan ilgili bölgelerin idari sınırlarındaki ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nin tanımasını ve Kırım’ın Ukrayna’ya iade edilmesi talebini geri çekmesini istedi.

Yaklaşık 6 saat süren görüşmede Rus heyetine Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Vladimir Medinsky başkanlık etmişti. Medinskiy görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, görüşmelerde ikinci turun yapılacağını ifade ederek, “En kısa sürede anlaşmaya varmak istiyoruz. Genel konumu tahmin edebileceğimiz belirli noktalar belirledik” demişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ise istenilen bir sonuca ulaşılamadığını söylemişti. Facebook sayfasından yayınladığı mesajda Zelenski, “Bir taraf öteki tarafı görüşmeler sırasında roket saldırısıyla vurmasa adil müzakereler olabilir. Şimdiye kadar istediğimiz sonucu alamadık. Rusya pozisyonunu bildirdi ve biz de savaşı sonlandırmak için karşı taleplerimizi deklare ettik. Bazı sinyaller aldık. Heyet Kiev’e dönünce duyduklarımızı analiz edeceğiz ve sonrasında ikinci tur görüşmelere nasıl geçeceğimize karar vereceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP