DOLAR

32,8476

0.08%
EURO

35,2577

-0.1%
ALTIN(gr)

2.449,12

0,17%
BİST 100

10471.32

0,17%
reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
Asgari ücrete yılda 2 kez zam yapılabilir mi?

Asgari ücrete yılda 2 kez zam yapılabilir mi?

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, katıldığı bir televizyon programında asgari ücrete ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Özkan, açıklamasında asgari ücrete 6 ayda bir zam yapılabileceğinin sinyalini vererek, "Zamanı geldiğinde bir yıl geçmesi beklenmeksizin zam yaparız. Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz" dedi.

ABONE OL
17 Mart 2022 12:29
Asgari ücrete yılda 2 kez zam yapılabilir mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asgari ücret 2022 yılında yüzde 50.54 oranında zamlanarak net 4 bin 253’ye çıktı. 2022 yılı asgari ücretin brütü ise 5 bin 4 TL oldu. Ancak yükselen enflasyon karşısında asgari ücrete ikinci zam tartışması gündemdeki yerini almıştı. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, TVNET’te yayınlanan Sert Sorular programında asgari ücrete ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunu daha önce ifade ettiğini ve bunun mümkün olduğunu vurgulayan Özkan, ‘asgari ücrete yılda iki kez zam yapılma olasılığının olup olmadığı’ sorusuna şu anda mevzuat gereği asgari ücrete zammın yılda bir kez yapıldığını, bunu değiştirmenin mümkün olduğunu belirterek “Bu CHP’nin aklına gelmez, bizim aklımızda var. Zamanı geldiğinde bir yıl geçmesi beklenmeksizin zam yaparız. Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz” cevabını verdi.

Mevzuat gereği asgari ücrete yılda bir kez zam yapıldığını ama bunu değiştirmenin mümkün olduğunu belirten Özkan, “Biz parlamentoda her zaman milletimizim menfaati ne gerektiriyorsa bunu her zaman yaparız” dedi. Asgari ücretli vatandaşın maliyetlere ve enflasyona karşı ezdirilmeyeceğinin altını çizen Özkan, “Zamanı geldiğinde bir yıl geçmesi beklenmeksizin zam yaparız. Maliyet artışı mı var? O zaman vatandaşımızın gelirinde de artışı sağlayacak tedbir ve kararları alacağız” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP