reklam
reklam
World Press Federation
World Press Federation
KPPS’den yüksek alan mülakatta neden elendi? Torpil iddiası canlı yayında Bakan Yanık’a soruldu

KPPS’den yüksek alan mülakatta neden elendi? Torpil iddiası canlı yayında Bakan Yanık’a soruldu

ABONE OL
19 Mayıs 2022 16:01
KPPS’den yüksek alan mülakatta neden elendi? Torpil iddiası canlı yayında Bakan Yanık’a soruldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

      Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 4 bin 175 kişilik personel alımında torpil yapıldığı iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü. CNN Türk canlı yayınına konuk olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, iddiaları kesin bir dille yalanladı. Yanık, “Kesinlikle torpil ve rüşvet yok. Süreci şeffaf yürüttük. 10 bin aday mülakata girdi. Adayların talip olduğu işi yapma isteği ve farkındalığı olup olmadığını tespit ettik.” dedi.

        Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, CNN Türk ekranlarında Dicle Canova’nın konuğu oldu. Yanık, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Yanık, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 4 bin 175 kişilik personel alımında KPSS puanı yüksek olan adayların mülakatta elendiği iddiası sonrası başlayan tartışmalara da değindi.

          Yanık, “İşe alım mülakatlarında kesinlik ‘torpil’ yok. KPSS puan ortalaması 81.15 mülakat ortalaması 84.85. Süreci çok şeffaf şekilde yürüttük. Bizim işimizde kriter tek başına KPSS olamaz. Adayların puanları arasında büyük uçurumlar yok. Mülakatı geçmek için rüşvet iddiası tümüyle yalan.” dedi.

          “Bu çocukların hepsi 30 yaş altı çoğunlukla.” diyen Yanık, şöyle devam etti: “Daha hayata yeni başlayan çocuklara kimsenin bu muameleyi yapmaya kimsenin hakkı yok. 8 ayrı komisyonla mülakat yaptık. Komisyonların tamamı yönetici pozisyonlarında. En düşük unvanlısı daire başkanıydı. 1.5 ay boyunca binayı kilitledim, mülakattaydılar. En aşağı unvanlı mülakat yapan daire başkanıydı. Baştan belliymiş zaten deniyor. 1.5 ay niye mülakat yaptıracağım? İşe alım mülakatlarında torpil yok. Cam fanustan soru çektiriyoruz, cevap veriyor. Cevabı arkadaki ekrana yansıtılıyor. Destek personeli, şoför, güvenlik görevlisi gibi unvanları direkt atadık. Psikolog, sosyal hizmet uzmanı, meslek personeli, bakım personelleri, çocuk gelişimcileri var. Bu adaylara da sözlü sınav yaptık. Hizmet verdiğimiz gruplar kırılgan gruplar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP